• Välj län: Hela Sverige
  • Byt

    Du kan välja län när som helst för att få mer relevant information på webbplatsen.

    Välj län nu

    Innehållet på den här webbsidan blir mer relevant om du väljer län.

    Välj län nu
    Visa inte igen

Innehållet på den här webbsidan blir mer relevant om du väljer län.

Välj län nu
Visa inte igen

Du kan välja län när som helst för att få mer relevant information på webbplatsen.

Välj län nu

Våra 14 avdelningar

Studiefrämjandet har fjorton avdelningar och ett femtiotal kontor. Avdelningarna samordnar verksamheten, arbetar med kvalitetsutveckling samt anordnar utbildningar för våra studiecirkelledare.

Västra Götaland som består av tre avdelningar i ett län har dessutom en samordningsavdelning, Utbildningscentrum Väst, mer information längst ner.

Fyrbodal
Fyrbodal omfattar kommunerna Trollhättan, Vänersborg, Uddevalla, Orust, Lysekil, Munkedal, Strömstad, Tanum, Sotenäs, Färgelanda, Mellerud, Åmål, Dals-Ed och Bengtsfors.
Verksamhetschef: Gabriela König
Telefon: 072-4027480
E-post: gabriela.konig@studieframjandet.se

Göteborg - Sjuhärad
Göteborg - Sjuhärad omfattar kommunerna Göteborg, Lilla Edet, Ale, Alingsås, Bollebygd, Herrljunga, Härryda, Kungälv, Lerum, Mark, Partille, Stenungssund, Svenljunga, Vårgårda, Öckerö, Mölndal, Borås, Ulricehamn, Tjörn och Tranemo.
Verksamhetschef: Helena Kaså Winqvist
Telefon: 070-619 25 30
E-post: helena.kasa.winqvist@studieframjandet.se

Halland 
Halland omfattar Hallands län
Verksamhetschef: Barbro Göteson 
Telefon: 0340-20 10 80
E-post: barbro.goteson@studieframjandet.se

Mitt
Region Mitt omfattar länen Gävleborg, Dalarna, Västernorrland och Jämtland
Verksamhetschef: Sylvia Gutierrez
Telefon: 070- 677 44 84
E-post: sylvia.gutierrez@studieframjandet.se

Norrbotten
Norrbotten omfattar Norrbottens län
Verksamhetschef: Nina Wennberg 
Telefon: 0920-100 28
E-post: nina.wennberg@studieframjandet.se

Skaraborg
Skaraborg omfattar kommunerna Lidköping, Götene, Skara, Falköping, Tidaholm, Vara, Essunga, Grästorp, Skövde, Mariestad, Töreboda, Hjo, Gullspång, Karlsborg och Tibro
Verksamhetschef: Annika Lewerin
Telefon: 0510-779042
E-post: annika.lewerin@studieframjandet.se

Skåne - Blekinge
Skåne-Blekinge omfattar Skåne och Blekinge län
Verksamhetschef: Liz Sandgren
Telefon: 073-942 41 19
E-post:liz.sandgren@studieframjandet.se

Småland
Småland-Gotland omfattar Jönköping, Kronoberg och Kalmar län
Verksamhetschef: Jennie Krafft
Telefon: 036-440 1210
E-post: Jonkopingslan@studieframjandet.se

Stockholm - Gotland
Stockholm omfattar Stockholms och Gotlands län
Verksamhetschef: Jakob Beijer
Telefon: 0720-713511
E-post: stockholm@studieframjandet.se

Sörmland
Sörmland omfattar Södermanlands län
Verksamhetschef: Daniel Johansson 
Telefon: 0155-21 71 23
E-post: daniel.johansson@studieframjandet.se

Uppsala - Västmanland
Uppsala omfattar Uppsala och Västmanland län
Verksamhetschef: Lars Häger
Telefon: 018-19 46 00
E-post: uppsala@studieframjandet.se

Västerbotten
Västerbotten omfattar Västerbottens län
Verksamhetschef: Andrea Rodriguez
Telefon: 090-13 57 00
E-post: umea@studieframjandet.se

Örebro - Värmland
Örebro-Värmland omfattar Örebro och Värmlands län
Verksamhetschef: Krister Lergård
Telefon: 054-17 29 79
E-post: krister.lergard@studieframjandet.se

Östergötland
Östergötland omfattar Östergötlands län
Verksamhetschef: Tawar Dabaghi
Telefon: 076-549 09 01
E-post:tawar.dabaghi@studieframjandet.se

Utbildningscentrum Väst
Omfattar Skaraborg, Fyrbodal och Göteborg-Sjuhärad. 
Verksamhetschef: Henrik Martén
Telefon: 
E-post: henrik.marten@studieframjandet.se