Rallylydnad - Prova på!
Rallylydnad - Prova på!
Fullbokad. Denna "prova på kurs" vänder sig till dig som är nyfiken på vad rallylydnad är - En hundsport som passar alla hundar och förare och som fokuserar på glädje och samarbete!
I rallylydnad går ekipaget en bana där varje moment visas på en skylt som beskriver hur momentet ska utföras. Vi kommer att gå igenom en del grundfärdigheter som är viktiga i rallylydnadens nybörjarklass och prova på skyltarna som ingår i nybörjarklass. Vi kommer dessutom att prata om belöningar, hur man ska tänka när man tränar sin hund och olika sätt att lära in moment. Vi kommer att ha både praktik och teori.
Förkunskaper: Ha gått valpkurs eller ha motsvarande kunskaper. Det går bra att träna med hunden i koppel.
SBK Instruktör: Jannice Lundh
Finns det frågor om kursen:Jannicelundh@gmail.com, 070-215 53 33
Kursdatum & tider:
Onsdag 7 maj kl 18.00-20.15
Onsdag 21 maj kl 18.00-20.15
Tider och ledare med reservation för sjukdom och oförutsedda händelser mm.
När du anmält dej till kursen kommer du med en gång att få ett bekräftelsemail. När/om du får en kursplats kommer du även att få ett välkomstmail.
Kursen hålls på Smådjursdepån i Växjö i inomhuslokal
Eventuellt kan de sista tillfällena bli utomhus på Växjö Bk om vi får en tidig vår.
För att gå denna kurs måste man lösa medlemskap i Växjö Brukshundklubb. Detta gör man enklast på Växjö Bk;s hemsida under knappen "Bli medlem" Du visar upp medlemsbevis eller kvittot för instruktörerna på att du betalat medlemsavgift, första gången ni träffas. Första gången tar du också med din valps vaccinationsintyg.
Växjö Brukshundklubb agerar i enlighet med myndigheternas krav på GDPR lagarna. Läs mer om detta på Växjö Bk;s hemsida.
Epost-Faktura på kursavgiften kommer strax innan kursstart till den mejladress du har angivit. Sista betaldag står angivet på fakturan.
Avanmälan Anmälan är bindande! Ni har rätt att ångra er och avboka er anmälan genom att meddela oss senast 14 dagar efter det att vi bekräftat er anmälan. Om ni avanmäler när tiden för ångerrätten löpt ut, har vi rätt att ta ut en administrationsavgift. Om ni avanmäler er efter kursstart är ni skyldig att betala full kursavgift. Läs mer här: https://www.studieframjandet.se/om-oss/anmalningsvillkor/
Vill du avanmäla, maila: kalmarlan@studieframjandet.se
Vad skall du ta med till kursen!
Halsband eller sele och koppel, ej flexikoppel. Vattenskål. Då all vår träning baseras på belöningsträning så går det åt mycket godis så ta med mycket mjukt favoritgodis samt leksaker som du vet att din hund gillar.
Till föraren gäller det att ha på sig bra skor och kläder för alla väder
Varmt välkomna på kurs!
Växjö Bk
Kontakt
Carina Andersson
Folkbildningsutvecklare - Djur, Natur och Miljö
Växjö
carina.andersson@studieframjandet.se
070-608 11 70
Dela sida:
Dela: