Guidad vandring på ”Gubbanäsan” Västra Getterön, Varberg
Guidad vandring på ”Gubbanäsan” Västra Getterön, Varberg
Guidad vandring på ”Gubbanäsan” Västra Getterön, Varberg
Guidad vandring på ”Gubbanäsan” Västra Getterön, Varberg
Vi besöker ”Gubbanäsan” (Västra Getteröns NR) för att framför allt se på havsnära växter. Vi hoppas kunna visa följande växter: havsnarv, kustbaldersbrå, saltarv, salttåg,sandstarr, spjutmålla, strandaster, strandglim, strandkvanne, strandmålla, ängsruta m.m.
Dessutom ser vi på de rödlistade arterna glasört, marrisp, saltört och slätbjörnbär.
Exkursionen tar uppskattningsvis 2 timmar. Ta med fika. Välj skor och klädsel efter väderlek. Lättgånget.
Plats och tid: Samling på parkeringen vid vandrarhemmet längst ut på Getterön kl. 10.00
Koordinater: WGS 57.1196-12.2014; RT90 6338368-1281748
Kontaktperson: Börje Wernersson, 073 725 56 78.
Alla är välkomna att delta i våra sammankomster och utflykter, såväl medlemmar i föreningen som de som ännu inte är medlemmar. Inga förkunskaper behövs och heller ingen föranmälan om det inte anges i programmet.
Välj kläder efter väder och terräng. Om det behövs stövlar brukar det anges i programmet. Vi brukar stanna för en fikapaus i samband med vandringen. En kontaktperson som svarar på eventuella frågor finns för varje programpunkt.
Kontakt
Maria Andrén
Folkbildningsutvecklare Kultur
Halmstad
maria.andren@studieframjandet.se
035-202 08 82
Dela sida:
Dela: