Innehållet på den här webbsidan blir mer relevant om du väljer län.

Välj län nu
Visa inte igen

Du kan välja län när som helst för att få mer relevant information på webbplatsen.

Välj län nu

Teaterkurs för vuxna Onsdagar

Detta är en kurs som vänder sig till dig med längtan att ge dig in i teaterns magiska värld. Kursen passar alla oavsett erfarenhet och anpassas utifrån dina önskemål som deltagare genom ett formulär innan kursstart.

Bild på kulturutövare
Anmäl dig här

Teaterkurs för vuxna Onsdagar

Detta är en kurs som vänder sig till dig med längtan att ge dig in i teaterns magiska värld. Kursen passar alla oavsett erfarenhet och anpassas utifrån dina önskemål som deltagare genom ett formulär innan kursstart.

Kursbeskrivning

Under tio träffar får du möjlighet att testa olika typer av teaterövningar, improvisationsövningar med mera.

På ett lekfullt sätt får du utforska teater som kulturuttryck. Innan första träffen har du möjlighet att påverka kursupplägget genom att fylla i ett formulär med önskemål kring vad du särskilt vill fokusera på.

Oavsett om du är mer intresserad av manusbearbetning, teaterimpro eller olika skådespelarmetodiker kommer den här kursen ge dig möjlighet att prova på olika typer av övningar och hitta vad just du vill fördjupa dig i framöver.

Information om kursledaren

Hej! Jag heter Hanna och går första året på filmregi på Stockholms konstnärliga högskola.

Innan jag snubblade in på filmspåret har jag de senaste 10 åren frilansat inom teater på olika sätt. Jag är utbildad inom skådespeleri, dramaturgi och skrivande.

Det bästa med teater tycker jag är den lilla värld man tillsammans bygger upp under repetitionstillfällen eller övningar. Där leken är i fokus och endast fantasin sätter gränser för vad som är möjligt.

Om lokalen

Kungsholmens Kulturhus ligger på Kungsholmen nära Fridhemsplan. Lokalen är tyvärr inte tillgänglighetsanpassad för rullstol.

Sökord

#Teater #Kurs #Impro #Folkbildning

Med stöd av Stockholm Stad

Liknande kurser inom Teater & scenkonst i Stockholms län