Bioblitz på Ekholmen
Under ett helt dygn kommer vi att notera alla växt- och djurarter som vi ser och hör ute på Ekholmen
Bioblitz på Ekholmen
Under ett helt dygn kommer vi att notera alla växt- och djurarter som vi ser och hör ute på Ekholmen
Under ett helt dygn kommer vi att notera alla växt- och djurarter som vi ser och hör ute på Ekholmen i naturreservatet med samma namn. Iakttagelserna kommer sedan att rapporteras på Artportalen. (Man kan läsa lite mer om bioblitz på Wikipedia.)
Vi hoppas att många kommer och hjälper till, både ni som redan kan mycket om olika djur- och växtgrupper, även svampar, och ni som vill passa på att lära er mer av andra kunniga deltagare.
Den 22 maj är för övrigt också Biologiska mångfaldsdagen som instiftats av FN.
Ni kan komma och delta vilka tider som passar er bäst, se nedan.
Men skriv gärna till botkyrka-salem@naturskyddsforeningen.se och berätta att ni gärna vill delta och kanske också vad ni kan bidra med.
Kolla Naturskyddsföreningens webbplats gaerdsmygen.se någon vecka innan aktiviteten äger rum, eftersom vi då räknar med att kunna ge ytterligare information.
Tid
Kl. 18.00–24.00 på fredagen 22 maj
och kl. 06.00–18.00 på lördagen 23 maj
Kontakt
Bo Ljungberg, sms och telefon: 070 889 98 92
Kontakt
Helene Ermerud
Folkbildningsutvecklare Natur, Djur & Miljö
Bromma
helene.ermerud@studieframjandet.se
08-555 352 05
Dela sida:
Dela: