Skogsinventering med Sebastian Kirppu och Mikael Lander
Skogsinventering med Sebastian Kirppu och Mikael Lander
Söndag 26 oktober inventerar vi ett skogsområdet utanför Eskilstuna tillsammans med Sebastian Kirppu och Mikael Lander. Välkommen att följa med!
Under dagen kommer vi att gå igenom inventeringsmetodik och få god råd och tips från Sebastian Kirppu och Mikael Lander. Inbjudan vänder sig i första hand till dig som deltagit i Studiefrämjandets skogsinventeringskurs. Vi kommer troligen att inventera en tätortsnära skogs mellan Skogstorp och Hållsta som avverkningsanmälts av Strängnäs stift.
Sebastian Kirppu är en av Sveriges mest namnkunniga skogsinveterare och skogsbiolog, som länge har arbetat med naturvärdesinventeringar av skog och engagerat sig för skogens biologiska mångfald. Idag arbetar Sebastian för Skydda Skogen som biolog, inventerare och skogsambassadör i Sverige och internationellt.
Mikael Lander är fotograf och aktiv skogsinventerare, bland annat i Naturskyddsföreningen Eskilstunas skogsgrupp, med särskilt fokus på kyrkans skogar.
Inventeringen är en del i projektet Utbildning skogsinventerare, som Studiefrämjandet har genomfört 2023 och 2024 med stöd från LONA. 2025 är planen att vi ska inventera minst ett område i varje kommun i länet.
Eftersom det här är en utbildningsinventering har vi begränsat antalet deltagare till 15 personer. Du måste därför anmäla dig för att följa med.
Du kommer att få en kallelse med vidare instruktioner veckan innan.
Tid: söndag 26 oktober klockan 10-16
Kursledare: Sebastian Kirppu och Mikael Lander
Anmälan: senast 20 oktober
Kontakt
Lena Wistrand
Folkbildningsutvecklare, Profilområdesansvarig Miljö
Katrineholm
lena.wistrand@studieframjandet.se
016-15 93 23
Dela sida:
Dela: