Lär dig mer om säl! En djupdykning om sälar & hur människan kan hjälpa eller stjälpa
Lär dig mer om säl! En djupdykning om sälar & hur människan kan hjälpa eller stjälpa
Välkommen på föreläsning där vi får lära oss mer om sälar av den mycket kunniga biologen och viltrehabiliteraren Jan Åke Hillarp!
Om föreläsaren och föreläsningen:
"Jag är biolog och fd biologilärare och har sedan 1980 provtagit döda sälar för Naturhistoriska Riksmuseet (NRM) och numera SVA. Från 1988 har jag följt sälarna på Måkläppen, där jag också är tillsynsman och även v ordf i Sveriges äldsta naturskyddsförening -Måkläppsföreningen, som bildades 1899. Året då sälvalpsjukan (PDV) härjade bland Europas knubbsälar tog jag som viltrehabiliterare hand om en knubbsälskut med sjukdomen. Efter sälvalpsjukan 1988 arbetade jag några somrar med att följa knubbsälskutningen på Måkläppen för NRM:s räkning. Under åren har vi på olika sätt tagit hand om ca 60 knubbsäls-, 10 gråsälskutar och 1 vikarekut. Dessutom har vi på distans gett ett handtag till hjälpsamma människor att sammanföra kutar med deras mödrar, när dessa skrämts av människor. Om detta och annat som rör sälarna ska jag berätta på Havsnätverksträffen i Skanör. "
Tips innan träffen är att passa på att titta efter knubbsälar på stenarna väster om Skåre (P vid hamnen). Ta gärna och skåda säl på Måkläppen från dynerna mellan Falsterbo Golfklubbs klubbhus och
Nabben. Vid lugnt väder går det också bra att titta på sovande sälar i havet S Falsterbo. Eller varför inte ta ett dopp norr eller söder om Skanörs hamn eller någonstans längs Falsterbos eller Ljunghusens stränder.
Datum: Måndag 7:e juli kl. 18.00-20.00
Plats: Aktivitetshus Bäckagård, Nyvångsvägen 1, Skanör.
Anmälan: maila havsnatverketsyd@gmail.com eller sms Linnea på 0708 94 51 38
Övrig info: Föreläsningen är gratis, på plats finns fika till självkostnadspris, 22 kr.
Välkommen
Önskar Havsnätverket Syd & Falsterbonäsets Naturvårdsförening
Dela sida:
Dela: