Jägarexamen -jägarskolan i Kalmar på tisdagar 2025-26
Jägarexamen -jägarskolan i Kalmar på tisdagar 2025-26
Vill du ta en riktig komplett jägarexamen? Välkommen till oss. Studiefrämjandet och Svenska Jägareförbundet har samverkat sedan tidigt 80-tal med jägarskolan. Tillsammans skapar vi världens bästa jägarkår!
Omfattning:
Teoridelen är 12-15 gånger, ca 50 timmar.
Det går bra att endast läsa teorin. Vissa teoriträffar kan komma att läggas digitalt och en del även utanför kurslokalen på en helg för praktisk jaktdag till exempel.
Vi håller kursen på Skälby kungsgård, Skälby allén 6 Kalmar, hos Studiefrämjandet på tisdagskvällar.
Den praktiska delen gör du sedan, som en separat praktisk kurs, på någon av Kalmars skjutbanor till våren.
Kostnader:
Teori 2500 kr då ingår ett studiebesök hos vapenhandlare och polisens vapenhandläggare eller liknande.
Tillkommer gör Litteraturpaket 995 kr, (länk för beställning av material bifogas vid anmälan) samt provavgift för teoriprovet 500 kr till Naturvårdsverket.
Deltagaravgift till skjutbana ca 1000 - 1500 kr, här tillkommer ammunitionskostnad till självkostnadspris.
Provavgift för både teori och den praktiska delen är ca 1400 kr.
Totalkostnad för jägarexamen är ca 7000-9000 kr.
Du får en faktura på kursavgiften av oss på Studiefrämjandet och en länk för beställning av studiematerialet och dessa ska betalas under höstterminen.
Det finns möjlighet att delbetala kursavgiften.
Den praktiska delen, kursavgift för skyttekursen som betalas till skytteföreningen, provavgifter, och ammunition betalas på vårterminen.
Anmälan är bindande!
(Då det är kö tillplatserna är anmälan bindande)
För mer information kontakta:
Erica Lindquist 0480-363917
Kontakt
Erica Lindquist
Folkbildningsutvecklare - Djur, Natur och miljö
Kalmar
erica.lindquist@studieframjandet.se
070-841 86 24
Dela sida:
Dela: