Rewilding - Föreläsning med Rebecka Le Moine
Välkommen på en inspirerande föreläsning om varför rewilding är avgörande för den biologiska mångfaldens framtid!
Rewilding - Föreläsning med Rebecka Le Moine
Välkommen på en inspirerande föreläsning om varför rewilding är avgörande för den biologiska mångfaldens framtid!
Arter försvinner i en rasande takt, deras livsmiljöer har under alltför lång tid skövlats.
Men livet vill leva, och det är tid för revansch. Världens ledare har skrivit under ett globalt avtal för världens biologiska mångfald, och lovat att stoppa utrotningen och vända trenden. EU har tagit initiativ för att restaurera naturen, och få tillbaka livets vilt. Runt om i världen, runt om i Sverige pågår redan initiativ för att få tillbaka hotade arter och deras livsmiljöer.
Tiden har kommit för att inte bara minimera våra ekologiska fotavtryck, utan helt enkelt göra dem positiva. Tiden har kommit för rewilding.
Rebecka Le Moine är bevarandebiolog, och den 10 februari kommer Rebecka till Falkenberg för att samtala om arbetet med restaurering och rewilding, frågor som kommer bli avgörande för den biologiska mångfaldens framtid.
Varmt välkommen!
Föreläsningen är ett samarbete mellan Studiefrämjandet Syd, Falkenbergs Naturskyddsförening och Falkenbergs Ornitologiska Förening.
Kontakt
Kjell Andersson
Folkbildningsutvecklare Natur, Djur & Miljö
Varberg
kjell.andersson@studieframjandet.se
0340-201080
Dela sida:
Dela: