Naturskyddsföreningen Hanebo - Föreläsning
Hur kan en igenvuxen åkerholme bli ett paradis för backsippor, fjärilar och bin?
Naturskyddsföreningen Hanebo - Föreläsning
Hur kan en igenvuxen åkerholme bli ett paradis för backsippor, fjärilar och bin?
Emil V. Nilsson är biologen som har restaurerat "Rävbacken", en fyra fotbollsplaner stor åkerholme i Uppland, som var helt igenvuxen av gran när Emil V Nilsson tillsammans med familj och grannar för tio år sedan bestämde sig för att med egna händer göra en insats för den biologiska mångfalden.
Tillsammans med familj och grannar har Emil räddat blommor fjärilar och bin i Rävbacken utanför Uppsala. De har använt motorsåg, liar och mular för att öppna upp den igenväxta åkerholmen till att åter bli ett paradis för backsippor, fjärilar och vildbin.
Kanske har du en överväxt ängsmark i din närhet? Emil berättar om hur även du kan vara med och rädda det sista som finns kvar.
Den som vill kan läsa Emils bok “Rävbacken” som är en faktabok om restaureringen och ängsmarkernas ursprung.
Artikel om boken och Rävbacken-projektet
För mer information: Ulrika Lindh, 070- 634 58 14
Kontakt
Danne Eriksson
Folkbildningsutvecklare Natur, Miljö & Kultur
Bollnäs
danne.eriksson@studieframjandet.se
076-778 60 72
Dela sida:
Dela: