Hörvik/Krokås - Vandring och föreläsning om området och dess kulturhistoria
Våra vandringsguider, Börje och Lilian, leder oss på vägar utmed havet förbi historiska byggnadsplatser i ett vackert landskap i detta naturreservat.
Hörvik/Krokås - Vandring och föreläsning om området och dess kulturhistoria
Våra vandringsguider, Börje och Lilian, leder oss på vägar utmed havet förbi historiska byggnadsplatser i ett vackert landskap i detta naturreservat.
Brygghuset i Krokås på Listerlandet är en gammal byggnad som idag används som sommarcafé och konstplats under namnet Brygghuset Café & Art
Info:Vandring med mat vid Hörvik Vi går på stigar i nederkanten av Listershuvud, sedan följer vi havet på gator/vägar till Krokås ca 6 km. I utkanten av Krokås ligger ”Brygghuset” där vi stannar för lunch. Åter till bilarna genom trevliga villakvarter och en fin skogsstig. Vi samlas just innan Hörvik, till vänster om vägen kl. 10:30. Anmälan senast den 12 juni. Kontaktperson Börje Lavesson, 0766-334610 och Lilian Lavesson, 0761-135130.
Välkomna!
För alla vandringar gäller:
Vi har alltid en guide som leder våra vandringar.
Fika i ryggsäck och kläder efter väder.
OBS! För samåkning kontakta vandringsledare.
Info om skjutsgruppen: https://skjutsgruppen.se/
Alla i bilen delar på kostnaden 40:-/mil.
Sluttiden är preliminär.
För mer info: Kristianstad - Friluftsfrämjandet (friluftsframjandet.se)
Kontakt
Mari Graneskog
Folkbildningsutvecklare Natur, Djur & Miljö
Kristianstad
mari.graneskog@studieframjandet.se
073-942 36 46
Dela sida:
Dela: