Nybörjar DJ-kurs för tjejer och transpersoner (19-25 år)
Välkommen på en tre dagars kurs för dig som vill lära dig att börja DJ:a och som identifierar dig som tjej eller trans.
Nybörjar DJ-kurs för tjejer och transpersoner (19-25 år)
Välkommen på en tre dagars kurs för dig som vill lära dig att börja DJ:a och som identifierar dig som tjej eller trans.
Innehåll
Tycker du om musik? Tycker du om att skapa spellistor? Dagdrömmer du om att olika låtar passar bra ihop? Då kanske nästa steg är att lära dig att DJ:a!
Under vecka 49 till vecka 50 erbjuder Studiefrämjandet tillsammans med DJ Daesta tre workshop tillfällen där man kan lära sig grundläggande kunskaper i hur man mixar. Workshopen riktar sig till personer som identifierar sig som tjej eller trans mellan 19-25 och är helt kostnadsfri.
Obs, USB med nedladdade låtar finns på plats. Däremot uppmuntrar vi deltagarna till att ta med egna USB om dem vill spela egenvalda låtar.
Följande är hur workshoppen är upplagt:
Workshop 1:
- Kort introduktion om DJ historia
- Hur man beat matchar och gör enkla övergångar
Workshop 2:
- Repetition i hur man beat matchar och gör övergångar
- Mixtekniker
Workshop 3:
- Hur man använder Rekordbox på ett effektivt sätt tillsammans med musikproducenten och DJ Renatha.
Obs, under workshop 3 är det rekommenderat att ta med egen USB med en spellista på max 10 låtar, dock inte ett måste. Mer info får ni innan workshoptillfället.
Tid
Workshoppen hålls 6, 7 och 14 december klockan 13-15:30.
Plats
Studiefrämjandets verksamhets hus på Gruvgatan 12, 421 30 Västra Frölunda.
Mål
- Att kunna beat matcha och mixa
- Använda olika mixtekniker
- Ha en grundläggande förståelse för Rekordbox och hur man förbereder USB stickor.
Anmälan & platser
Det är begränsad med platser (max 6 personer) och anmälan sker på denna sida.
Tillgänglighet
Vårt verksamhetshus Gruvgatan är delvis tillgänglighetsanpassat, med hiss och RWC. Här finns dock några mindre trösklar och dörrar utan knapp för öppning.
Huset har stor parkeringsplats precis utanför och du parkerar gratis i 4 timmar mot registrering i vår entré. Med kollektivtrafik behöver du promenera en bit från närmaste hållplats som är J A Wettergrens Gata, men kommunikationerna är goda.
Workshop ledare
Workshopen hålls av DJ Daesta (Esther Irakoxe) som även är ambassadör för Studiefrämjandet och projektet Plats för ung kultur. Deras introduktion till att lära sig att DJ:a var genom studieförbund och detta är något som har haft ett stort inflytande på Esthers liv. Trots att dem bara har hållit på i bara några år, har dem hunnit att spela på Way Out west, Göteborgskulturkalas, utomlands m.m., och hoppas på att kunna fortsätta med det ett bra tag till.
Om du vill ta del av Daestas mixar, följ länken: https://on.soundcloud.com/xwBnoZxNq2J2EPRcGq
Övrigt
Detta är en del av Studiefrämjandets projekt Plats för ung kultur, med stöd från Allmänna Arvsfonden.
Dela sida:
Dela: