Spescialsök steg 1 - nybörjare
Spescialsök steg 1 - nybörjare
Specialsök är en fantastiskt rolig aktivitet där hunden får använda sitt främsta sinne – luktsinnet till att lokalisera den aktuella doften, i detta fall röd kong. En kurs i specialsök kan vara starten till att träna sin hund i att hitta i princip vad som, tex kantareller.
Kursens innehåll samt mål/syfte:
Kursen innehåller både teori och praktik och för att lyckas kommer du att behöva träna hunden hemma mellan kurstillfällena. Fokus kommer att vara på introduktion till specialsök, inlärning av kong, grundläggande sökövningar samt funktionslydnad.
Eventuella förkunskaper:
Inga förkunskaper krävs. Om hunden har ett stort föremålsintresse (leksaker) eller är godisdriven är det ett stort plus.
Instruktör:
Ellen Staam, ellenbergqvist@gmail.com, 076-866 86 96
Ellen är SBK instruktör i specialsök och allmänlydnad, samt instruktör inom konceptet ”Bästa starten” och ”Bäst med banor”. Har en 1-årig utbildning inom operativt specialsök och utbildar för tillfället en hund mot tjänst. Tävlar aktivt både i specialsök och rallylydnad, har tidigare tränat och tävlat i de flesta andra hundsporter. Brinner för all typ av grundträning och lägger stor vikt vid att befästa grunderna hos ekipaget för att de ska lyckas nå sina mål oavsett om det är för aktivering eller sport.
Övrig information
För att gå kurs krävs att man är medlem hos oss.
Du blir ordinarie eller ungdomsmedlem och betalar via denna sida: http://www.brukshundklubben.se/bli-medlem
Medlemskap och vaccinationsintyg tas med första gången.
OBS: Anmälan är bindande och faktura på kursavgift mailas ut av Studiefrämjandet.
Som ny medlem löser du medlemskap när du mottagit anmälnings bekräftelse från Studiefrämjandet.
Kontakt
Caroline Karlqvist
Folkbildningsutvecklare, Profilområdesansvarig Djur
Lidköping
caroline.karlqvist@studieframjandet.se
0510-77 90 45
Dela sida:
Dela: