Kriget om fröerna (Frökriget)
Fröer är grunden till vår matförsörjning – men vem äger dem? Möt dokumentärfilmaren Tina‑Marie Qwiberg och följ med på en kväll där vi utforskar Kriget om fröerna och de livsviktiga frågor den väcker om framtidens jordbruk och fröernas mångfald.
Kriget om fröerna (Frökriget)
Fröer är grunden till vår matförsörjning – men vem äger dem? Möt dokumentärfilmaren Tina‑Marie Qwiberg och följ med på en kväll där vi utforskar Kriget om fröerna och de livsviktiga frågor den väcker om framtidens jordbruk och fröernas mångfald.
Innehåll
Fröer är grunden till mycket när det kommer till vår matförsörjning, men som vi inte vet så mycket om. I den här filmen riktas strålkastaren mot denna lilla men oerhört viktiga pusselbiten i vårt livspussel.
I en värld där allt fler fröer kontrolleras av ett fåtal globala företag, väcker dokumentären Kriget om fröerna livsviktiga frågor om vem som egentligen äger rätten till det mest grundläggande vi har – våra fröer. Filmen tar med oss på en resa genom historia, politik och jordbrukets framtid, där vi får möta bönder, forskare och fröodlare som kämpar för att bevara fröernas mångfald och tillgänglighet.
Den 21:e januari klockan 20.00, släpps Tina-Marie Qwibergs och Andi Loors dokumentär Kriget om fröerna på SVT. Du får gärna ha sett dokumentären på SVT innan detta samtal - men inget krav!
Under kvällen kommer Tina-Marie att visa klipp från dokumentären, berätta om hur hon gjort filmen samt prata om problematiken som lyfts i filmen.
Kostnad
Gratis!
Anmälan
Anmälan krävs då det är begränsat antal platser!
Vid eventuellt förhinder, kontakta oss så att vi kan överlåta din plats till en annan person.
I samarbete med
Föreläsningarna sker i samarbete med Naturskyddsföreningen Kungälv, Omställning Kungälv, Kungälvs kommun och Kungälvs trädgårdsförening.
Kontakt
Desirée Nöjd
Folkbildningsutvecklare, Profilområdesansvarig Miljö
Trollhättan
desiree.nojd@studieframjandet.se
070-416 32 28
Dela sida:
Dela: