Guidad målning i akvarell
Nybörjare eller van målare, det här passar alla! Vi kommer att måla med akvarellfärger på fuktigt papper. Jag guidar steg för steg och vi ska måla ”Träd i årstider”.
Guidad målning i akvarell
Nybörjare eller van målare, det här passar alla! Vi kommer att måla med akvarellfärger på fuktigt papper. Jag guidar steg för steg och vi ska måla ”Träd i årstider”.
Ibland när man längtar efter att måla så kanske du inte vet vad du ska måla eller hur du ska börja. I den här workshopen kommer du att bli guidad från början till slut. Vi börjar med en blå färg som representerar vintern. Därefter lägger vi till fler och fler färger och nya nyanser uppstår och tar oss igenom alla 4 årstiderna. Jag kommer också att visa ett enkelt sätt att måla träd som alla kan följa med i.
Allt material ingår, men du får gärna ta med dig inneskor, förkläde och egen lunch/fika. Kaffe och te bjuder vi på.
Start kl. 10-10.45, 15 min paus, måla kl. 11-11.45 , Lunch kl. 11.45-12.15
Måla kl. 12.15-13.30, gemensam avslutning där vi tittar på alla målningarna. Slut kl. 14
Maarit Hallström är utbildad illustratör, konstterapeut och formgivare med utbildning från Bergs School of Communicaton, Konstterapiutbildningen samt flertal kurser inom olika tekniker och material inom konst och skapande. Hon har själv målar, ritat och skapat med lera i över 30 år och varit cirkelledare inom folkbildningen från tonåren. Hon inspireras av att testa olika material och uttryckssätt och få andra att våga måla och skapa.
Kontakt
Maarit Hallström
Folkbildningsutvecklare Tillgänglighet & Jämlikhet
Västerås
maarit.hallstrom@studieframjandet.se
070-923 44 68
Dela sida:
Dela: