Webinar: Relationsbaserad Hästträning - Problemlösning med Anne Dirksen
När vi ska ändra hästens beteenden, så behöver vi ha med oss lite etiskt tänk, både för att avgöra vilka träningsmetoder som är lämpliga, såväl som kring huruvida vi ska träna bort beteenden som hästen kanske egentligen försöker kommunicera med.
Webinar: Relationsbaserad Hästträning - Problemlösning med Anne Dirksen
När vi ska ändra hästens beteenden, så behöver vi ha med oss lite etiskt tänk, både för att avgöra vilka träningsmetoder som är lämpliga, såväl som kring huruvida vi ska träna bort beteenden som hästen kanske egentligen försöker kommunicera med.
Med hjälp utav ”Problemlösningstrappan” tar vi oss an problemlösningen och kan vi hitta hållbara lösningar. Och hur kan då beteendeanalys och operant betingning hjälpa oss i detta? Vi kommer att kika på varför bestraffningar är problematiska och inte tillförlitliga för att lösa problem. Även hästens beteendebehov kommer tas upp som en förutsättning för ett problemfritt liv.
Under föreläsningen kommer Anne tala bland annat om problem med hästar som sparkar i boxväggen, oönskade beteenden vid sadling/tränsning/täckesbyten, hästar som nafsar/bits såväl som hästar med olater vid ridning - exempelvis att hästen bockar.
Med över 15 års erfarenhet av att undervisa hästägare över hela landet har Anne hjälpt till med allt från lastträning och inridning till frihetsdressyr, problemlösning, relationsbyggande övningar och avslappnade uteritter. I föreläsningen varvas teori och praktiska exempel från Annes egen träning. Deltagarna får också tips på övningar att prova med sina egna hästar.
Föreläsningen är två timmar lång inklusive en halvtimmes avslutande frågestund där deltagarnas frågor besvaras i den mån tiden räcker till. Frågor ställs skriftligt i Q&A (frågor och svar).
Praktisk information
Föreläsningen genomförs digitalt. Anslutningslänk skickas via e-post senast 24 timmar innan. Föreläsningen spelas in och inspelningen skickas ut senast en vecka efter livesändningen till alla anmälda, och finns då att se i efterhand under två veckors tid.
Kontakt
Linda Holmström
Folkbildningsutvecklare Natur, Djur & Miljö
Umeå
linda.holmstrom@studieframjandet.se
090-70 68 10
Dela sida:
Dela: