Alsters Hemlighet
En teatervandring för små och stora
Alsters Hemlighet
En teatervandring för små och stora
Efter senaste årens populära "Väsenvandring" är vi stolta att presentera en helt nyskriven vandringsföreställning.
I "Alsters hemlighet" får publiken följa med runt Alsters herrgård och hjälpa till att klura ut hemligheten som sägs dölja sig här! Samtidigt får ni lära er om Gustaf Fröding och stöta på flera historiska personer som ger liv åt Frödings barndom och diktning.
Föreställningen är en dramatiserad utomhusvandring där publiken får gå med skådespelarna runt till olika platser runt herrgården, genom parken och ner i Bäverdalen. Inga långa sträckor, men allt är utomhus oavsett väder. En härlig blandning av fakta, humor och interaktivitet.
Samling vid norra gårdsplanen. Föreställningen tar ca 60 min.
Från 6 år och uppåt.
Medverkande:
Eva-Mi Tapper
Elicia Englund
Elliot Eng
Ludvig Walan
Manus och regi: Mattias Walan
Kostym : Maritha Söderholm
Tillfällen:
Lördag 27 juni 11.00 och 13.00.
Onsdag 22 juli 11.00 och 13.00.
Torsdag 23 juli 11.00 och 13.00.
Fredag 7 augusti 11.00 och 13.00.
Söndag 9 augusti 11.00 och 13.00.
Bokning:
Vandringen är gratis men behöver förbokas via alstersherrgard@karlstad.se eller 054-540 23 50. Drop-in i mån av plats.
Genomförs i samarbete med Kunskapsteatern, med stöd ifrån Karlstads kommun, Postkodlotteriets Stiftelse och Swedbank genom Sparbanksstiftelsen Alfa.
Kontakt
Johan Carlsson
Enhetschef, Profilområdesansvarig Kultur
Karlstad
johan.carlsson@studieframjandet.se
054-17 29 75
Dela sida:
Dela: