Du kan välja län när som helst för att få mer relevant information på webbplatsen.

Välj län nu

Helgworkshop i sömnad 26/4

Intensiv, kvalitativ och prisvärd heldag i sömnad! Ta med dig ditt sömnadsprojekt inför studenten eller sommarens olika festligheter!

Helgworkshop i sömnad 26/4

Intensiv, kvalitativ och prisvärd heldag i sömnad! Ta med dig ditt sömnadsprojekt inför studenten eller sommarens olika festligheter!

Denna endagsworkshop är dig som har baskunskaper i sömnad. Till workshopen tar du med dig ett sömnadsprojekt som väntat på att bli klart eller ett helt nytt projekt, passa på att sy eller sy om ditt unika plagg inför sommarens olika festligheter

Här får du guidning i att komma igång, tips och råd om vad du ska tänka på och hur du kan sy.

TA MED:

- Sytillbehör (Sax, knappnålar, synålar, måttband)

- Material (Tyg, tråd, mönster till ditt projekt eller ett klädesplagg som du vill sy om samt ev. extra tyg eller dekor till det.)

(- Vi har många symaskiner på plats, men om du vill ta med egen symaskin för att lära dig den, så kan du göra det.)

-Lunch (Det finns 2 mikrougnar att värma mat i.)

PÅ PLATS FINNS:

- Symaskiner (Standard & 2 overlock), strykbräda, strykjärn, spegel, mönsterpapper

KURSTILLFÄLLE: Lördag 30 maj, kl.10:00-16:00 (Lunchpaus 30 min)

KURSAVGIFT: 450 kr (Exkl. material, som du köper själv.)

KURSDELTAGARE: Max 5

CIRKELLEDARE

Maria Olsson har arbetat som skräddare, sömmerska och designer.

Hon är även mellanstadielärare i grunden och är en mycket uppskattad pedagog. 

Vid frågor om kursen, maila Maria: evamaria0221@gmail.com 

ÖVRIGT 

Planerad kursstart 30 maj, vid för få anmälda skjuts starten upp, vi håller dig uppdaterad om statusen på anmälningar.

Kontakt

Catarina Lundgren
Folkbildningsutvecklare Kultur
Uppsala
catarina.lundgren@studieframjandet.se
018-19 46 07

Liknande kurser inom Sömnad i Uppsala län