Innehållet på den här webbsidan blir mer relevant om du väljer län.

Välj län nu
Visa inte igen

Du kan välja län när som helst för att få mer relevant information på webbplatsen.

Välj län nu

Sykurs - Kväll

Vill du vidareutveckla dina kunskaper i sömnad? Kanske sy ett klädesplagg från scratch eller göra remake på en gammal favorit? Denna sykurs är för dig som redan har baskunskaper i sömnad.

Klädmannekäng
Anmäl dig här

Sykurs - Kväll

Vill du vidareutveckla dina kunskaper i sömnad? Kanske sy ett klädesplagg från scratch eller göra remake på en gammal favorit? Denna sykurs är för dig som redan har baskunskaper i sömnad.

KURSINNEHÅLL

Kursinnehållet anpassas efter deltagarnas kunskapsnivå. Under kursen vidareutvecklas dina kunskaper i sömnad, symaskinens funktioner och användningsområden, får hjälp och guidning med mönster, mönsteranpassning, materialkunskap samt guidning i ditt sömnadsprojekt.

TA MED:

- Sytillbehör (Sax, knappnålar, synålar, måttband)

- Material (Tyg, tråd, mönster till ditt projekt eller ett klädesplagg som du vill sy om samt ev. extra tyg eller dekor till det.)

(- Om du vill ta med egen symaskin för att lära dig den, så kan du göra det. Annars har vi symaskiner på plats till alla deltagare, så det är inget måste.)

PÅ PLATS FINNS:

- Symaskiner (Standard & overlock), strykbräda, strykjärn, spegel, mönsterpapper

KURSTILLFÄLLEN:

Torsdagar kl.14:30-17:30 följande datum: 15/1, 29/1, 12/2, 26/2, 12/3 och 26/3

OBS! Varannan vecka

KURSAVGIFT:

1750 kr för 6 tillfällen à 3 timmar= 18 timmar ( Exkl. material, som du köper själv.)

KURSDELTAGARE:

Max 8 deltagare

CIRKELLEDARE

Maria Olsson har arbetat som skräddare, sömmerska och designer.

Hon är även mellanstadielärare i grunden och är en mycket uppskattad pedagog. 

Vid frågor om kursen, maila Maria: evamaria0221@gmail.com 

 

Kontakt

Catarina Lundgren
Folkbildningsutvecklare Kultur
Uppsala
catarina.lundgren@studieframjandet.se
018-19 46 07

Liknande kurser inom Sömnad i Uppsala län