Innehållet på den här webbsidan blir mer relevant om du väljer län.

Välj län nu
Visa inte igen

Du kan välja län när som helst för att få mer relevant information på webbplatsen.

Välj län nu

Cykelkurs 1 - tisdagar och torsdagar

Vill du lära dig cykla? På denna kurs får du lära dig cykla från grunden. Du får träna på att hålla balansen, bromsa och trampa.

Cykelkurs med Cykelfrämjandet i Uppsala

Cykelkurs 1 - tisdagar och torsdagar

Vill du lära dig cykla? På denna kurs får du lära dig cykla från grunden. Du får träna på att hålla balansen, bromsa och trampa.

Denna kurs pågår 6 tillfällen.

I slutet av kursen är målet att du kan cykla på cykelbanor och i backar. Du får också lära dig trafikregler och om cykelns fördelar. Att kunna cykla ger ökad frihet och nya möjligheter, t.ex. ett nytt jobb. 

Vi träffas 2 gånger per vecka. Vid varje tillfälle har vi cykelövningar, teori och fika. Cyklar och hjälmar finns att låna, men ta gärna med din egen om du har. Ta med egen vattenflaska!

Tid: kl 17.30 och 19.30 

Plats: Gottsunda Centrum, Baksidan vid lastkajen.

Schema: Cykelkurs 1: tisdag + torsdag

2026-04-07

2026-04-09

2026-04-14

2026-04-16

2026-04-21

2026-04-23

OBS! Viktigt att du kommer på alla kurstillfällena, om du inte kommer första gången går platsen till en annan person.

Kan du inte komma vid första tillfället så måste du höra av dig till:

Helena Haglöf

SMS/tel: +46 703 32 22 52

Email: helena.haglof@cykelframjandet.se

Kostnad

Gratis med medlemskap i Cykelfrämjandet, olycksfallsförsäkring samt diplom ingår.

Du måste ha fyllt 13 år för att gå kursen.  

Vi önskar att du som deltar är vaccinerad mot covid 19. Detta på grund av att det finns personer tillhörande riskgrupp i kursen. 

Kursen ges av Cykelfrämjandet i samverkan med Uppsala Kommun och i samarbete med Studiefrämjandet. 

Kontakt

Martin Andersson
Folkbildningsutvecklare Kultur
Uppsala
martin.andersson@studieframjandet.se
018-19 46 28