Du kan välja län när som helst för att få mer relevant information på webbplatsen.

Välj län nu

Skulptur för unga HT 2026

Skulptur kurs för unga

Lerskulpturer på Basis konstskola

Skulptur för unga HT 2026

Skulptur kurs för unga

Kursbeskrivning

 

En kurs för dig mellan 12- 15 år som är nyfiken på att utforska stengodslera och färg i ditt skapande av skulptur.

Vi startar upp kursen med övningar för att komma i kontakt med materialet för att senare övergå till ett eget projekt under individuell handledning av läraren Cajsa.

En kreativ kurs som utgår från deltagarnas lust och vilja att skapa i lera.

I kursen ingår allt material max 3 kilo lera, engobe, speciella vattenfärger ämnade för stengods. Efter avslutad kurs bränns och glaseras alla skulpturer för att senare hämtas på skolan.

Innehåll

  • materialkunskap
  • Ringling
  • Arbete med färgsättning av skulpturalt konstverk

Information om kursledaren

Cajsa Söderman är verksam konstnär och kostymör baserad i Stockholm. Hon har alltid haft ett stort intresse för skapande i många olika tekniker. Cajsa har studerat på konstskolor i Stockholm och New York. Hon har även en examen i pedagogik från Konstfack. Cajsa brinner för kommunikation och att hjälpa andra människor att hitta sin unika konstnärliga röst.

Om lokalen

Basis konstskola ligger i ett hus från 1748 som inte är handikappanpassat.

Sökord

Skulptur, kurs för unga, lera, engobe

Liknande kurser inom Målning i Stockholms län