Innehållet på den här webbsidan blir mer relevant om du väljer län.

Välj län nu
Visa inte igen

Du kan välja län när som helst för att få mer relevant information på webbplatsen.

Välj län nu

Rallylydnad Nybörjarklass steg 2 kursnummer 009 hos Värmdö Brukshundklubb

På den här kursen fokuserar vi på Rallylydnadens Nybörjarklass med träning av helhet, kedjor och banor.

Liten hund i famn
Anmäl dig här

Rallylydnad Nybörjarklass steg 2 kursnummer 009 hos Värmdö Brukshundklubb

På den här kursen fokuserar vi på Rallylydnadens Nybörjarklass med träning av helhet, kedjor och banor.

Vi jobbar med störningar, uthållighet, belöningsutveckling och vi lägger goda grunder för att klara av tävling i sportens Nybörjarklass.

Vi varvar praktiskt arbete med träning och teoretisk genomgång av regler för klassen och tävlingsförberedande kunskaper.

Målet med kursen är att deltagarna ska känna sig förberedda att kunna starta sin första tävling.

Krav för deltagande

Ni har kunskap om klassens moment och har påbörjat inlärningen av dessa sen innan.

Ni har kunskap minst motsvarande kursen - Goda grunder för rallylydnadshunden alternativt Rallylydnad nybörjarklass steg 1.

Din hund måste vara vaccinerad mot valpsjuka och Parvovirus, vi rekommenderar även mot kennelhosta. Medtag vaccinationsintyg vid kursstart samt id-handling med chipnr.

Antal deltagare

Max 6 deltagare

Medlemskap

För att gå kurs hos Värmdö Brukshundklubb ska du vara medlem i klubben.

Det finns olika medlemskap och avgifter.

För att få mer information om vilket medlemskap som är aktuellt för dig läs mer här: http://varmdobk.se/?page_id=33

Välkommen med din anmälan!

Kontakt

Anna Edbom
Folkbildningsutvecklare Natur, Djur & Miljö
Nacka
anna.edbom@studieframjandet.se

Liknande kurser inom Lydnad i Stockholms län