Female Dancehall Fortsättning
Female Dancehall Fortsättning
Female Dancehall är en streetdance-stil skapad av kvinnliga dansare på Jamaica. På denna kurs utvecklar vi våra kunskaper inom Female Dancehall med kursledaren Linda som är del av dancehall-gruppen Blackout som dansar och undervisar Dancehall runt om i Sverige.
Innehåll
Denna kurs är för dig som har minst 1 termin tidigare erfarenhet av Female Dancehall. Här kommer tempot vara lite snabbare och grundteknikerna förväntas redan finnas. Vi arbetar med lite mer avancerade whine och shake tekniker samt på att våga uttrycka sig själv i dansen och stärka sitt självförtroende. Precis som på nybörjarnivån fast i högre tempo kommer vi lära oss steg från kvinnliga jamaicanska dansare och träna akrobatik - koreografi, styrka och stretchning blandas också in under terminens gång.
Kurslängd
Kursen startar den 8 september och håller på till och med den 1 december med uppehåll på höstlovet vecka 44.
Lokal
Brygghuset, Norrtullsgatan 12N, Odenplan. Danssal finns på källarplan. Hiss finns.
Om kursledaren
Linda Blackout är del av Blackout Family och har dansat, undervisat och tävlat inom Dancehall i många år. På hennes klasser läggs extra fokus på att bli bekväm i sin egen kropp, stärka självförtroendet och våga ta plats i danssalen.
"Female Dancehall handlar om attityd, självsäkerhet och att våga ta plats vilket vi kommer att jobba på under kursens gång."
Sökord:
Female Dancehall , Danskurs , Stockholm
#kurserht25Stockholm
#Dansstudiefrämjandet #brygghusetstockholm
#dansochrörelsestockholm
Med stöd av Stockholms stad
Kontakt
Helen Pettersson
Folkbildningsutvecklare, Profilområdesansvarig Kultur
Stockholm
helen.pettersson@studieframjandet.se
08-555 352 94
Dela sida:
Dela: