Fortsatta Äventyr kring Draksjön
Fortsatta Äventyr kring Draksjön
Den här rollspelskampanjen vänder sig till tjejer och icke-binära ungdomar i åldrarna 10-15 år gamla och är en fortsättning på äventyret som startades under HT25
Äventyret
Under några dagar har era karaktärer lärt känna varandra då ni företagit er ett arbete och äventyr som tagit er upp i de lägre, nordliga delarna av de legendomsusade Drakbergen. Där i Jordetornets innandöme har ni mött fasa och svarta bestar med väldiga betar och isskarpa klor – en av er var nära att inte överleva den sista striden. Nu återstår att ta er tillbaka till värdshuset Röda solen där uppdragsgivaren väntar er. Blir färden tillbaka trygg, och finns det risk att något ni gjort på vägen till bergen kommer slå tillbaka mot er? Och vilka nya äventyr väntar er i trakten runt Draksjön?, detta år 26 i fredens och ljusets tidsålder.
Välkomna till en ny termin av rollspel i Solidaritetshuset, i världen Eama och rollspelet Drakar & demoner.
Genom att spela och samberätta tillsammans lär vi oss att spela rollspel i en trygg och inkluderande miljö.
Tillsammans övar vi på samberättande, samarbete och problemlösning!
Information om kursledaren
Jonas Hugosson är en van spelledare som samarbetat med oss på Studiefrämjandets Rollspelsfrämjandet i över ett år. Han leder dig genom magiska äventyr med spänning och lugn om vartannat.
Solidaritetshuset
Lokalen är anpassad för tillgänglighet. Mer om det kan ni läsa här.
Sökord
#rollspel #spelkultur #rollspelsfrämjandet
Med stöd av Stockholm Stad
Dela sida:
Dela: