Innehållet på den här webbsidan blir mer relevant om du väljer län.

Välj län nu
Visa inte igen

Du kan välja län när som helst för att få mer relevant information på webbplatsen.

Välj län nu

Maximera din solel med din värmepump

En studiecirkel för dig som har värmepump i ditt hus och solceller på taket och vill öka egenanvändningen av din solel.

Maximera din solel med din värmepump

En studiecirkel för dig som har värmepump i ditt hus och solceller på taket och vill öka egenanvändningen av din solel.

Du får lära dig mera om hur du kan styra din värmepump för att kapa elpristoppar och använda mera solel. Du får också lära dig hur om hur du kan programmera din värmepump till smart styrning med hjälp av Shelly och andra sätt som Ngenic med mera.

Vi träffas på Energy Evolution Center vid två tillfällen i april. Under den första träffen den 13 april gör vi en genomgång av hur samspelet mellan elpriser, effekttoppar och solproduktion ser ut och kartlägger vilka värmepumpar deltagarna har.

Vid andra träffen den 27 april så gör vi en djupare genomgång av Shelly och Ngenic och leverantörernas egna lösningar som NIBE myuplink, IVT anywhere och jobbar vidare i grupper.  

Fler möten kan tillkomma, preliminärboka gärna även den 11 maj.

 

Mötena äger rum på Energy Evolution Center på Kungsgatan 61 i Eskilstuna.

För att delta i den här studiecirkel behöver du vara medlem i Sörmlands Energiförening.

Det kostar 300 kr per år. Ange ditt namn vid betalning till antingen Bankgiro 449-4290 eller Swish 123 471 46 06.

Anmälan: senast 9 april

Kontakt

Lena Wistrand
Folkbildningsutvecklare, Profilområdesansvarig Miljö
Katrineholm
lena.wistrand@studieframjandet.se
016-15 93 23

Liknande kurser inom Teknik & vetenskap i Södermanlands län