Följ med Eskilstunas Ornitologer till Ridön
OKE - Ridön, en av de större öarna i arkipelagen mellan Västerås och Sundbyholm
Följ med Eskilstunas Ornitologer till Ridön
OKE - Ridön, en av de större öarna i arkipelagen mellan Västerås och Sundbyholm
Följ med Eskilstunas Ornitologer till Ridön, Ridön, en av de större öarna i arkipelagen mellan Västerås och Sundbyholm
Lördag 30 maj klockan 08.30. Vi samlas vid Studiefrämjandet Västeråsvägen 90.
Vi åker till Västerås och tar färjan till Ridön. En av de större öarna i arkipelagen mellan Västerås och Sundbyholm. En sann idyll.
Vi vandrar på grusvägar i det vackra jordbrukslandskapet och möts av omväxlande miljöer. Många olika fågelarter trivs i mälarens övärld.
Karaktärsarter är fiskgjuse, havsörn samt ett antal arter bundna till lövskog och vassområden.
(Från Västerås 10.00 till Ridön 11.00. Från Ridön 15.35 åter V-ås 17.00) Parkering 100 m från färjekajen.
Föranmälan till Lars Ekström 073 048 29 28.
Generellt gäller följande för våra uteaktiviteter:
Anmäl till exkursionsledaren att du tänker komma. Ledaren har rätt att ändra eller ställa in vid till exempel dåligt väder.
Ta gärna med matsäck
Vi samåker och använder så få bilar som möjligt
Eventuell samåkning bestäms vid samlingsplatsen
Passagerare betalar 25 kr/mil fördelat på alla (inklusive chauffören)
Vår hemsida hittar du på http://oke.sormlandsornitologerna.se
Vi finns på OKE Band och på Facebook, sök på Ornitologiska Klubben
i Eskilstuna
Vi hoppas med detta program nå våra medlemmar samt de intresseföreningar som gemensamt förvaltar fältstationen Rördrommen, http://www.rordrommen.nu.
Icke annonserade exkursioner kan bli aktuella vid inflöde av ovanliga arter i närområdet, till exempel ugglor. Kan bli snabba ryck. Kolla mejlen ofta.
Kontakt
Marie Brännman
Folkbildningsutvecklare Natur, Djur & Miljö
Katrineholm
marie.brannman@studieframjandet.se
0150-510 21
Dela sida:
Dela: