Innehållet på den här webbsidan blir mer relevant om du väljer län.

Välj län nu
Visa inte igen

Du kan välja län när som helst för att få mer relevant information på webbplatsen.

Välj län nu

Höns, ankor eller gäss - digital föreläsning

Välkommen till en digital föreläsning för dig som funderar på att skaffa höns, ankor eller gäss och vill veta mer om de olika arterna.

Vita ankor
Anmäl dig här

Höns, ankor eller gäss - digital föreläsning

Välkommen till en digital föreläsning för dig som funderar på att skaffa höns, ankor eller gäss och vill veta mer om de olika arterna.

Att skaffa olika typer av fjäderfän för självhushållning har blivit allt mer populärt, inte minst som en del av den allmänna beredskapen och krismedvetenheten.

Men det är ganska stor skillnad mellan höns, ankor och gäss och det behöver man vara medveten om innan man bestämmer sig för vilken eller vilka arter man ska satsa på.

Under kvällen går vi igenom de grundläggande likheterna och skillnader hos arterna och reflekterar över varför man ska välja det ena eller det andra djurslaget. Vi pratar också om vikten av att hålla koll på lagar, regler och tillstånd och vart man ska vända sig för att få svar på frågor.

Föreläsaren Charlotte Egman är sekreterare i Svenska Lanthönsklubben, en förening som jobbar för bevarandet av våra svenska lantraser inom höns, ankor och gäss. Charlotte har en genbanksflock med åsbohöns.

Föreläsningen ges via Teams och länk skickas ut dagen innan.

Avgift: 150 kronor som faktureras

Anmälan: senast 20 februari

#vårenskurser2026

Kontakt

Lena Wistrand
Folkbildningsutvecklare, Profilområdesansvarig Miljö
Katrineholm
lena.wistrand@studieframjandet.se
016-15 93 23

Liknande kurser inom Hund & husdjur i Södermanlands län