KlimatHoppMötet i Katrineholm - föreläsning med Erik Pihl
Hur ska vi nå Sveriges klimatmål? Det är utgångspunkten för föreläsningen med Erik Pihl, sakkunnig på Naturskyddsföreningens klimatavdelning. Föreläsningen inleder årets KlimatHoppMöte i Katrineholm.
KlimatHoppMötet i Katrineholm - föreläsning med Erik Pihl
Hur ska vi nå Sveriges klimatmål? Det är utgångspunkten för föreläsningen med Erik Pihl, sakkunnig på Naturskyddsföreningens klimatavdelning. Föreläsningen inleder årets KlimatHoppMöte i Katrineholm.
KlimatHoppMötet i Katrineholm genomförs i centrala Katrineholm 27 och 29 augusti.
Torsdag 27 augusti klockan 18 – 20, Musikens hus,
Hantverkaregatan 14:
Hur nås våra klimatmål i Sverige? – föreläsning med Erik Pihl,
sakkunnig på Naturskyddsföreningens klimatavdelning.

Foto: Pressbild
Erik Pihl är sakkunnig på Naturskyddsföreningen inom frågor som rör klimatpåverkan av jord- och skogsbruk, kolets kretslopp i skog och mark, samt den biobaserade ekonomin. Han har bakgrund som forskare inom energi och klimat, bland annat med ansvar för rapporter till FNs klimatramverk.
Efter föreläsningen finns det tid för frågor och samtal.
Lördagen 29 augusti klockan 11 -15 på Stortorget i Katrineholm:
Kom till KlimatHoppMötets klimatbuss och prata med oss om klimatförändringarna. Här får du koll vad riksdagspartierna har för åsikter om klimatet, vad de har gjort när det gäller klimat och miljö de senaste fyra åren och vad de planerar att göra den kommande mandatperioden.
Program: korta återkommande appeller med tema om klimat och miljö.
12.00 Dansuppvisning med ungdomar från DUD.
13.15 Christer Cronholm, lokal musiker, underhåller med sång och gitarrmusik.
Vi bjuder på kaffe och kaka!
Välkommen!
Kontakt
Lena Wistrand
Folkbildningsutvecklare, Profilområdesansvarig Miljö
Katrineholm
lena.wistrand@studieframjandet.se
016-15 93 23
Dela sida:
Dela: