Jägarexamen: Jägarskolan komplett i Malmö, höst 2026 / vår 2027
Vill du ta jägarexamen? Del 1 av kursen hålls på torsdagar kl. 18.00-21.00 i Studiefrämjandets lokaler i Malmö. Start 24 september.
Jägarexamen: Jägarskolan komplett i Malmö, höst 2026 / vår 2027
Vill du ta jägarexamen? Del 1 av kursen hålls på torsdagar kl. 18.00-21.00 i Studiefrämjandets lokaler i Malmö. Start 24 september.
Innehåll
Jägarskolan är den kompletta utbildningen för dig som vill lära dig jakt - med siktet inställt på Jägarexamen. Du får kännedom om de olika momenten i jakt, bland annat viltförvaltning, artkännedom, jaktlagstiftningen och olika jaktformer.
Utbildningen sker i samverkan med Svenska Jägareförbundet och läser du Jägarskolan på Studiefrämjandet då ordnar vi provledare och bokar tid för teori- och praktiskt prov (skytte).
Mål
Målet med Jägarskolan (utbildningen) är att du som deltagare ska vara väl förberedd för att avlägga ett teoretiskt prov och praktiska prov i skytte (hagel och kula), vilket senare ger en bra grund för att klara Jägarexamen.
Krav för Jägarexamen
För att få använda och inneha vapen för jaktändamål krävs att man har tagit jägarexamen. En komplett jägarexamen består av ett teoretiskt prov och tre praktiska prov. Jägarexamen är fristående från Jägarskolan och examen sköts av provledare/examinator från Naturvårdsverket som också fastställer kraven för Jägarexamen.
Kursupplägg
Hösten 2026: Teori 10 veckor i följd och därefter tid för det teoretiska provet. Teorilektioner och provskrivning är planerade till Studiefrämjandets lokaler på Ystadsgatan 53 D i Malmö, torsdagar klockan 18.00-21.00.
Våren 2027: Skytte på skjutbana - ca 7 tillfällen under ledning av skjutinstruktör. Skyttet görs oftast på Fjälkinge eller Kolleberga skjutbana och förläggs på lördag alt. söndag heldag (3 ggr) och vardag halvdag sen em/tidig kväll (4 ggr). Datum och tider för övningsskyttet får du vid kursstart. Vi övar hagelgevärshantering och avståndsbedömning, lerduveskytte, markmålsskytte, säker kulgevärshantering, precisionsskytte samt viltmålsskytte på älgbana.
Därefter är det tid för de praktiska proven (hagel och kula), datum och tider för detta får du också efter kursstart.
Kursmaterial
Vi använder Jägareförbundets material "Jägarskolan" som innehåller huvudbok med över 1000 bilder, Lagen, Studiehandledning och material på webben. I paketet ingår inloggning till webbaserade e-jakt som innehåller ljudbok, övningsfrågor, filmer och bildspel. Inloggningen gäller i ett år men går att förnya.
Jägarskolepaketet ger dig också ett fint erbjudande - medlemskap i Svenska Jägareförbundet till halva priset första året. Du får då även tillgång till Jägarskolan Premium på e-jakt med bland annat ytterligare ca 400 frågor som hjälper dig att klara teoriprovet. Du registrerar ditt gratis medlemskap på webben via en unik QR-kod som finns i din Jägarskolebox.
Beställ kurslitteratur i god tid på: Komplett paket jägarskolan
Kursavgift
I kursavgiften ingår kostnaden för den teoretiska och praktiska delen av Jägarskolan. Studiefrämjandets verksamhet är terminsindelad och därför är avgiften uppdelad på två fakturor, 2 200 kr (del 1) och 1 800 kr (del 2). Den första fakturan skickas före kursstart och den andra efter årsskiftet. Kursanmälan är bindande och vid ett eventuellt avhopp debiteras båda terminerna (4 000 kr).
Kostnader som tillkommer
Kurslitteratur, ammunition, lerduvor, banavgift och eventuellt lån av vapen.
Provavgifter från Naturvårdsverket
Teoriprov 500 kr. Grundprov kula 200 kr, hagelprov 400 kr, högviltprov 200-300 kr (beroende på antal serier). Omprov för ett underkänt moment i grundprov för kulgevär eller hagelgevär 100 kr. Ammunition vid prov 270-570 kr (beroende på antal serier).
Antal deltagare
13-15 personer
Startgaranti
Kursstart garanteras när lägsta nivå av antal deltagare för kursen är uppnådd.
Bra att veta
Din kallelse/faktura skickas cirka 10 dagar före kursstart till den e-postadress du anger när du gör din kursanmälan.
Sista anmälan
7 september.
Har du glömt anmäla dig?
Anmäl dig senast sista anmälningsdag för att säkra din plats på kursen. Därefter är du mycket välkommen att ringa 072-357 44 52 för information om eventuell ledig plats.
Ledare
Vi använder erfarna jägare och pedagoger som kursledare i Jägarskolan. De är ledarutbildade av Studiefrämjandet och Svenska Jägareförbundet.
#SKBLHAht2026
Kontakt
Lotta Pedersen
Folkbildningsutvecklare, Profilområdesansvarig Djur
Malmö
lotta.pedersen@studieframjandet.se
072-357 44 52
Dela sida:
Dela: