Rallylydnad NYbörjarklass mot tävling Åhus
Det här är en nybörjarkurs i rallylydnad som passar dig som har ambitionen att i framtiden tävla din hund i rallylydnad eller som vill träna tävlingsmässigt.
Rallylydnad NYbörjarklass mot tävling Åhus
Det här är en nybörjarkurs i rallylydnad som passar dig som har ambitionen att i framtiden tävla din hund i rallylydnad eller som vill träna tävlingsmässigt.
I kursen lär vi in momenten i nybörjarklass på ett tävlingsmässigt sätt och tränar på att gå slingor och kortare banor. Du behöver inte ha erfarenhet av rallylydnad sedan tidigare för att gå kursen. Dock behöver du vara beredd på att kursen har ett högt tempo och för att få ut det mesta av kursen behöver du träna hemma eller på våra öppna rallylydnadsträningar mellan kursgångerna.
Förkunskaper: Din hund behöver vara van vid att följa din sida (gå fot) men måste inte klara av att göra det utan godis ännu. Din hund behöver kunna sitta och ligga på kommando.
För mer information om kursen, besök Åhus Brukshundklubbs hemsida: https://brukshundklubben.se/ahus-brukshundklubb/kurser/
För att gå kursen måste du vara medlem i Åhus Brukshundklubb. Läs mer om hur du blir medlem på: https://brukshundklubben.membersite.se/Membership/BuyMembership
Kontakt
Mari Graneskog
Folkbildningsutvecklare Natur, Djur & Miljö
Kristianstad
mari.graneskog@studieframjandet.se
073-942 36 46
Dela sida:
Dela: