Zimmer Grandioso LIVE på Grisen & Draken
90-tals indie- och alternativrock i Kristianstad!
Zimmer Grandioso LIVE på Grisen & Draken
90-tals indie- och alternativrock i Kristianstad!
Med ena foten stadigt förankrad i 90-talets indie- och alternativrock, och den andra i det ”melodiska hook-himlen”, rör sig Göteborgsbaserade Zimmer Grandioso obehindrat mellan genrer, epoker och uttryck. Pop, rock och slacker möter äkta rock’n’roll-saxofon och noggrant utvalda (men avgörande) inslag av Jethro Tull-flöjter. Lyssnare drar paralleller till The Magnetic Fields, Daniel Romano och Twin Peaks, men under ytan finns ännu fler lager att upptäcka.
Låtarna är både enkla och genomtänkta – melodiska men med skärpa. Det är indie och alternativt på samma gång, perfekt för både förfesten, klubbnatten och de där småtimmarna däremellan. Efter debut-EP:n Zimmer Style II (2023) följde de upp på sitt eget fyndiga sätt med Zimmer Style IV (2024). Nästa kapitel, The Lonesome Foghorn Blows, släpps i maj 2025 och leds av singlarna "full of love" och "let me down pt. 2".
Alla band föds inte enbart ur musik. Det kan vara en svårfångad drivkraft, men att starta ett band ur känslan av att vilja frysa ett ögonblick i tiden – ”jag önskar att den här dagen aldrig tog slut” – är något alldeles särskilt. Det är ingen slump att Zimmer Grandioso föddes under en sällsynt, perfekt svensk sommardag.
Fri entré!
Ett arrangemang av Grisen & Draken med stöd av Studiefrämjandet
Kontakt
Love Melander
Folkbildningsutvecklare Kultur
Kristianstad
love.melander@studieframjandet.se
070-145 19 30
Dela sida:
Dela: