Rallylydnad tävlingskurs, Åtvidabergs hundklubb
Har du eller vill du ta steget ut på rallylydnadstävling, och vill ha hjälp med finslipningen oavsett klass? Då är detta kursen för dig!
Rallylydnad tävlingskurs, Åtvidabergs hundklubb
Har du eller vill du ta steget ut på rallylydnadstävling, och vill ha hjälp med finslipningen oavsett klass? Då är detta kursen för dig!
Om arrangemanget
Den här kursen riktar sig till dig som har som ambition att börja tävla i rallylydnad eller till dig som kanske vill slipa lite på formen inför tävlingssäsongen 2026. Alla nivåer och klasser är välkomna, kursen anpassas efter ekipaget.
En del av innehållet: under kursen kommer vi titta på hur vi förbereder våra hundar bäst inför en tävlingsstart, hur man lägger upp en plan inför och vid start, hur vi förhåller oss till störning samt hur vi kan jobba med belöning på olika sätt.
Praktiskt: varje tillfälle kommer fokusera på en teoretisk aspekt som vi kommer träna på i praktiken i tävlingslika situationer.
Teoretiskt: varje tillfälle kommer innehålla en kort inledande teoridel.
Förkunskapskrav
Både hund och förare ska kunna momenten för den klass de har som avsikt att tävla i. Ingen nyinlärning av moment kommer att ske under kursens gång.
Lägsta ålder på hund
Hund ska vara minst 10 månader.
Kursdatum och tider
Torsdagar med start 23/4, därefter 7/5, 14/5 samt 21/5.
Samtliga tillfällen 18:00-20:15
Kursavgift
Kursavgift: 850 kr
Kursen startar vid minst 4 anmälda.
Anmälan
För att gå kursen behöver du vara medlem i Åtvidabergs hundklubb, se här: medlemskap ÅHK
Din hund ska även vara vaccinerad. Vaccinationskort uppvisas vid första kurstillfället.Du anmäler dig genom att fylla i formuläret. Din anmälan gås igenom manuellt inom några arbetsdagar, svar får du via SMS och därefter en kallelse med faktura som skickas per mail - kontrollera din skräppost regelbundet! Skulle kursen bli full hamnar du på reservlista och kontaktas vid avhopp. Observera klubbens anmälningsvillkor och att din faktura ska vara betald innan kursstart, annars riskerar din plats att gå till reserv. För frågor om din faktura, kontakta Josefine Leo, josefine.leo@studieframjandet.se
Kontakt
Vid frågor om kursen, kontakta instruktör Emelie Waller, emeliewallers@gmail.com eller Åtvidabergs hundklubb kursanmalanahk@gmail.com
Kontakt
Josefine Leo
Folkbildningsutvecklare, Profilområdesansvarig Djur
Norrköping
josefine.leo@studieframjandet.se
073-414 16 70
Dela sida:
Dela: