Lär dig mer om alunskiffer och den gruvprocess som kanske blir verklighet i Östergötland
Lär dig mer om alunskiffer och den gruvprocess som kanske blir verklighet i Östergötland
Nu hotas Östergötland med gruvbrytning av alunskiffer Vill du lära dig mer om detta? Anmäl dig då till denna gratis studiecirkel
Innehåll i studiecirkeln
Det finns risk att det kommer att ske brytning av alunskiffer i Östergötland i framtiden.
Detta skulle påverka stora delar av den odlingsbara marken i västra Östergötland.
Tillsammans efterforskar vi fakta kring alunskiffer och uran samt den påverkan som blir på natur och kulturmark vid brytning av denna bergart. Det finns stor risk att även vårt dricksvatten påverkas.
I den här cirkeln vill vi utöver att få större kunskaper kring ämnet även samla oss för att skapa opinion mot denna framtida risk.
Första träffen sker den 25 augusti mellan klockan: 17:00-19:00 i Studiefrämjandets lokaler i Motala.
Övriga datum bestäms tillsammans på första träffen.
Omfattning
Ca 10 tillfällen, datum kommer gruppen överens om.
Förkunskaper
Inga förkunskaper krävs utan cirkeln riktar sig till dem som är intresserade i ämnet.
Mål
Att gruppen tillsammans skapar gemensam kunskap kring ämnet som cirkeln berör samt att enskilda personer känner att de fått med sig mer kunskap.
Lokal/plats/samlingsplats
Första träffen sker i Studiefrämjandets lokaler. Därefter kommer gruppen överens om var de ska träffas.
Kursmaterial
Det finns inget färdigt kursmaterial utan föreläsningar och annat tillgängligt material blir kursmaterialet.
Cirkelledare
Denna cirkel är en kamratcirkel. Det innebär att det är gruppen tillsammans som skapar innehållet. Aktiva i Naturskyddsföreningen Motala ansvarar för att hålla ihop gruppen.
Antal deltagare
Max 20 personer kan delta i denna cirkel. Är många intresserade får vi titta på möjligheten att starta flera cirklar.
Tillgänglighet
Vi har anpassade toaletter, ramp inomhus samt hiss
Pris
Cirkeln är gratis.
Anmälan
Information om det är vi som tar emot anmälan:
Anmälan senast den 24 augusti 2025
Arrangör
Cirkeln arrangerar tillsammans med Naturskyddsföreningen Motala. Läs mer här
Kontakt
Mickaela Thilly
Folkbildningsutvecklare, Profilområdesansvarig Miljö
Norrköping
mickaela.thilly@studieframjandet.se
076-549 09 07
Dela sida:
Dela: