Innehållet på den här webbsidan blir mer relevant om du väljer län.

Välj län nu
Visa inte igen

Du kan välja län när som helst för att få mer relevant information på webbplatsen.

Välj län nu

Börja skåda fågel med NOF i Piteå

Fåglar har fascinerat människor i alla tider. Lär dig känna igen arter och få kunskap om hur de låter, flyger och beter sig. Du får också kunskap om fågelskydd.

Anmäl dig här

Börja skåda fågel med NOF i Piteå

Fåglar har fascinerat människor i alla tider. Lär dig känna igen arter och få kunskap om hur de låter, flyger och beter sig. Du får också kunskap om fågelskydd.

Boken Börja skåda fågel, skriven av Gigi Sahlstrand och Eva Stenvång Lindqvist, ingår i kursavgiften och ger en fantastisk introduktion till fågelskådande och artkännedom.

Det blir 6-8 träffar med både teori och exkursioner i Piteå med omnejd. Cirkeln tar upp allt du som nybörjare behöver veta och lite till: vilken utrustning som behövs, hur man artbestämmer fåglar i fält samt var och när man hittar fåglar. 

Startdatum är preliminärt och kursen genomförs under förutsättning att tillräckligt många anmäler sig.

Fåglar väcker känslor och tankar! Var vi än rör oss finns det fåglar att förundras och fascineras av. Fåglar finns överallt och man kan få härliga upplevelser utan att behöva anstränga sig. Fågelskådning behöver inte vara exklusivt! Fågelåret i Sverige bjuder hela tiden på upplevelser och allt fler människor har upptäckt tjusningen med att lära sig mer om fåglar tillsammans med andra.

#nof

Kontakt

Maria J Johansson
Folkbildningsutvecklare Natur, Djur & Miljö
Luleå
maria.j.johansson@studieframjandet.se
010-222 10 22

Liknande kurser inom Fågelskådning i Norrbottens län