Innehållet på den här webbsidan blir mer relevant om du väljer län.

Välj län nu
Visa inte igen

Du kan välja län när som helst för att få mer relevant information på webbplatsen.

Välj län nu

Lördagsjazz presenterar Josef Love

Lördag 28 Februari öppnar Föreningen Lördagsjazz i Luleå upp dörrarna på Kulturcentrum Ebeneser och bjuder på konsert av artisten Josef Love.

En mikrofon på scen

Lördagsjazz presenterar Josef Love

Lördag 28 Februari öppnar Föreningen Lördagsjazz i Luleå upp dörrarna på Kulturcentrum Ebeneser och bjuder på konsert av artisten Josef Love.

Lördag 28 februari öppnar Föreningen Lördagsjazz i Luleå dörrarna till Kulturcentrum Ebeneser och bjuder in till konsert med artisten Josef Love.

Öppnar: 12.00
Konsertstart: 13.00
Konsertslut: 15.00
Stänger: 15.30
Biljettpris: 200 kr

Josef Love är soulartisten från Luleå som haft Olle Nyman som förebild och mentor. Han har framträtt inför kungaparet vid Luleås 400-årsjubileum, synts i tv-rutan under Idol och senast turnerat länet samt debuterat sitt nya album under förra årets Luleå Live.

Under Lördagsjazzen bjuder han på två vitt skilda set. Det första blir avskalat och nära, med låtar på både svenska och engelska samt noga utvalda covers tillsammans med sina trogna musikaliska medspelare Jesper Göras på gitarr och David Bergdahl på keyboard. I det andra setet framförs helt nytt material från det kommande albumet som släpps under våren, tillsammans med bandet: Frithiof Stenvall på keyboard, Kenneth Bakkelund på gitarr, Simon Lundin på trummor och Jonas Sandin på bas.

Arrangör: Föreningen Lördagsjazz i Luleå
Medarrangör: Studiefrämjandet

För bordsbokning, besök spillmer.se/restauranger/spill-ebeneser-eatery-luleaa/ eller mejla ebeneser@spillmer.se.

Observera att bordsreservation i restaurangen endast gäller matgäster. I övrigt är det onumrerade sittplatser i Kulturcentrum Ebeneser.

Kom ihåg att du måste köpa entrébiljett även om du bokar bord.

Liknande kurser inom Musik i Norrbottens län