Specialsök Fortsättningskurs
Har du och din hund redan grunderna i specialsök och arbetar med doftetiketten Kong? Då är den här fortsättningskursen perfekt för er!
Specialsök Fortsättningskurs
Har du och din hund redan grunderna i specialsök och arbetar med doftetiketten Kong? Då är den här fortsättningskursen perfekt för er!
Under kursen fördjupar vi sökarbetet genom att:
- utveckla sökteknik och uthållighet
- finslipa markeringar och tydlighet i hundens arbete
- träna i varierade miljöer och med mer utmanande gömmor
- stärka samarbetet mellan förare och hund
Kursen riktar sig till ekipage som tidigare gått en grundkurs eller har motsvarande erfarenhet.
Då vi kommer att träna på olika stället i närområdet så måste du vara bilburen.
Vi ser fram emot fem härliga tillfällen fyllda av glädje, fokus och nosarbete på nästa nivå!
Varmt välkommen att anmäla dig – vi hoppas få träna vidare tillsammans med dig och din hund!
Kursledare: SBK Instruktör specialsök; Susan Linderos
Kontakt: Susan, 070-1809038, susan.linderos@telia.com
Kursdagar & tid:
8/4 kl. 18.00-20.15
15/4 kl. 18.00-20.15
22/4 kl. 18.00-20.15
29/4 kl. 18.00-20.15
6/5 kl. 18.00-20.15
Tider och ledare med reservation för sjukdom och oförutsedda händelser mm.
Kursen hålls på Växjö Bk
För att gå denna kurs måste man lösa medlemskap i Växjö Brukshundklubb. Detta gör man enklast på Växjö Bk;s hemsida under knappen "Bli medlem" Du visar upp medlemsbevis eller kvittot för instruktörerna på att du betalat medlemsavgift, första gången ni träffas. Första gången tar du också med din hunds vaccinationsintyg.
Växjö Brukshundklubb agerar i enlighet med myndigheternas krav på GDPR lagarna. Läs mer om detta på Växjö Bk;s hemsida.
E-Faktura på kursavgiften kommer innan kursstart till den mejladress du har angivit.
När du anmält dej får du med en gång ett bekräftelsemail. När du fått en kursplats kommer du även at få ett välkomstmail.
OBS! Viktigt! Första gången du kommer och INNAN du tar ut din hund ur bilen, måste du visa din hunds vaccinationsintyg för instruktören. På grund av många olagliga importhundar som nu finns i Sverige, vill vi försäkra oss om att alla hundar är korrekt vaccinerade.
Avanmälan
Anmälan är bindande! Ni har rätt att ångra er och avboka er anmälan genom att meddela oss senast 14 dagar efter det att vi bekräftat er anmälan. Om ni avanmäler när tiden för ångerrätten löpt ut, har vi rätt att ta ut en administrationsavgift. Om ni avanmäler er efter kursstart är ni skyldig att betala full kursavgift. Om avbokning sker senare än 10 dagar innan kursstart tas det ut en administration avgift på 10 % av deltagaravgiften. Vill du avanmäla, maila: kalmarlan@studieframjandet.se
Vad skall du ta med till kursen!
Halsband eller sele och koppel, ej flexikoppel. Vattenskål. Då all vår träning baseras på belöningsträning så går det åt mycket godis så ta med mycket mjukt favoritgodis samt leksaker som du vet att din hund gillar.
Till föraren gäller varma kläder och bra skor.
Varmt välkomna på kurs!
Växjö Bk
Kontakt
Carina Andersson
Folkbildningsutvecklare Natur, Djur & Miljö
Växjö
carina.andersson@studieframjandet.se
070-608 11 70
Dela sida:
Dela: