Rallylydnad - ”med sikte på tävling”
Denna kursen är för dej som vill träna för att kunna tävla i rallylydnadens nybörjarklass
Rallylydnad - ”med sikte på tävling”
Denna kursen är för dej som vill träna för att kunna tävla i rallylydnadens nybörjarklass
I kursen går vi igenom hur man lär in nybörjarklassens skyltar!
Förkunskaper: minst motsvarande valpkurs.
SBK Rallylydnadsinstruktörer: Monica Lundahl & Marie Holmgren
Finns det frågor om kursen: kontakta monica.lundahl@netatonce.net; 070-289 40 45
Kursdatum & tider:
6 Tisdagar med start 7 april
Tid: 18.00-19.30
Kostnad: 1200kr
Kurslitteratur som ingår: Regelboken Rallylydnad
Tider och ledare med reservation för sjukdom och oförutsedda händelser mm.
När du anmält dej till kursen kommer du med en gång att få ett bekräftelsemail. När/om du får en kursplats kommer du även att få ett välkomstmail.
Kursen hålls på Ljungby Bk.
För att gå denna kurs måste man lösa medlemskap på Ljungby Brukshundklubb. Detta gör man enklast på Ljungby Bk;s hemsida under knappen "Bli medlem" Du visar upp medlemsbevis eller kvittot för instruktörerna på att du betalat medlemsavgift, första gången ni träffas. Första gången tar du också med din hunds vaccinationsintyg.
Epost-Faktura på kursavgiften kommer innan kursstart till den mejladress du har angivit. Sista betaldag står angivet på fakturan.
Avanmälan Anmälan är bindande! Ni har rätt att ,ångra er och avboka er anmälan genom att meddela oss senast 14 dagar efter det att vi bekräftat er anmälan. Om ni avanmäler när tiden för ångerrätten löpt ut, har vi rätt att ta ut en administrationsavgift. Om ni avanmäler er efter kursstart är ni skyldig att betala full kursavgift. Läs mer här: https://www.studieframjandet.se/om-oss/anmalningsvillkor/
Vill du avanmäla, maila: kalmarlan@studieframjandet.se
Vad skall du ta med till kursen!
Halsband eller sele och koppel, ej flexikoppel. Vattenskål. Då all vår träning baseras på belöningsträning så går det åt mycket godis så ta med mycket mjukt favoritgodis samt leksaker som du vet att din hund gillar. Till föraren gäller det att ha på sig bra skor och kläder för alla väder
Varmt välkomna på kurs!
Ljungby Bk
Kontakt
Carina Andersson
Folkbildningsutvecklare Natur, Djur & Miljö
Växjö
carina.andersson@studieframjandet.se
070-608 11 70
Dela sida:
Dela: