Förberedande tävlingslydnad
Nyfiken på tävlingslydnad?
Förberedande tävlingslydnad
Nyfiken på tävlingslydnad?
Det här är kursen för dig som är nyfiken på tävlingslydnad, oavsett om du siktar mot lydnadens startklass eller bruksets appellklass! Praktiskt arbetar vi med belöningar, lekar och grundövningar som är bra att hunden kan då man tränar med målet att tävla.
På teoripassen presenteras momenten och hur vi kan tänka då vi tränar in de olika delarna.
kursen går på olika veckodagar;
söndag 15/3 kl 13.00 -15.15
tisdagar 17/3, 31/3, 7/4 kl 18.00 -20.15
SBK Instruktör: Monica Olsson
Finns det frågor om kursen: trulymonicaolsson@gmail.com, 073-029 53 51
Tider och ledare med reservation pga. av sjukdom och omständigheter vi inte råder över
Vaccination och medlemskap. För att gå kurs måste din hund vara vaccinerad mot valpsjuka enligt SKKs regler och du måste vara medlem i Vimmerby BK. Mer info om hur du blir medlem, hittar du på Vimmerby BK:s hemsida. Detta styrker du vid första kurstillfället genom att visa upp vaccinationsintyg och medlemskort eller kvitto på inbetalt medlemsavgift. Om man som familjemedlem deltar i kursen måste man betala familjemedlemsavgift. Du kan bli familjemedlem om någon i din familj redan är ordinarie medlem och ni bor på samma adress.
Betalning. E-postfaktura från Studiefrämjandet på kursavgiften kommer innan kursstart till den mailadress du har angivit. Sista betaldag står angivet på fakturan.
OBS! När du anmält dej kommer du med en gång att få ett bekräftelsemail. När/om du fått en kursplats kommer du också att få ett välkomstmail.
Avanmälan är bindande. Ni har rätt att ångra er och avboka er anmälan genom att meddela oss senast 14 dagar efter det att vi bekräftat er anmälan. Om avbokning sker senare än 10 dagar innan kursstart tas det ut en administrationsavgift på 250kr. Om ni avanmäler er efter kursstart är ni skyldig att betala full kursavgift.
Vill du avanmäla dej maila: kalmarlan@studieframjandet.se Om du har frågor om anmälan eller betalning kontakta Ursula Persson, Studiefrämjandet, tel.0708-83 85 52
Att ta med till kursen
Halsband och koppel, ej flexikoppel. Din hunds favoritleksaker och mjukt favoritgodis. Till föraren gäller det kläder efter väder samt bekväma skor.
Varmt välkomna!
Vimmerby Bk
Kontakt
Carina Andersson
Folkbildningsutvecklare Natur, Djur & Miljö
Växjö
carina.andersson@studieframjandet.se
070-608 11 70
Dela sida:
Dela: