Spåraktiveringskurs
Kursen vänder sig till dig som vill prova spår som aktivering för din hund.
Spåraktiveringskurs
Kursen vänder sig till dig som vill prova spår som aktivering för din hund.
Under kursen kommer deltagarna att prova på nosaktivering med olika typer av spår, att lägga och att gå egna och andras spår. Vi utgår från deltagarnas önskemål. Vi kommer att gå igenom material för spårläggning, allemansrätten, allesvansrätten och vad som gäller för spåraktivering ute i naturen.
Mål: Att ha fått prova på olika övningar såsom nosaktivering och spår för att få inspiration till att fortsätta aktivera sin hund.
Att känna till bestämmelser och hundägarens skyldigheter för att aktivera hunden ute i naturen.
Plats: Högsby Brukshundklubb och skogen i närheten av Ruda då vi spårar.
Antal tillfällen: 5
Datum: 12/4, 19/4, 2/5, 9/5 och 17/5
kl 10.00- 12.15
Pris: 1000 kr
Antal deltagare: 6
Studietid: 15 studietimmar a’ 45 min.
Instruktörer: Ulla Wretman, Lena Stockhaus Karlsson
Kontakt: ullawretman@hotmail.com, tel 0707782064
Medlemskap: för att gå denna kurs måste man lösa medlemskap i Högsby Brukshundklubb. Det gör man enklast på https://brukshundklubben.membersite.se
Vid första tillfället visar du upp hundens vaccinationsintyg och ditt medlemsbevis.
Med reservation för oförberedda händelser och sjukdom.
Anmälan är bindande - Ångerfristen gäller i 14 dagar. OBS! Vid din anmälan godkänner du att ångerrätten upphör vid kursstart. Fullständiga villkor för anmälan hittar du här: www.studieframjandet.se/om-oss/anmalningsvillkor/
Information om hur du avanmäler dig står i ditt bekräftelsemejl.
Bekräftelse - Har du inte fått bekräftelse på din anmälan efter 8 dagar kontakta oss. Kontaktuppgifter hittas längst ner på denna sida.
Faktura: Skickas ut via mail innan kursstart.
Bra att veta - Vi tar in och godkänner alla anmälningar manuellt. När det är gjort tickar antalet platser ner på hemsidan, men innan det är gjort så kan det se ut som att det finns fler platser kvar i en kurs än vad det faktiskt gör. Vi ber er ha överseende med detta. Vi tar givetvis in alla anmälningar i turordning och ni som inte får en ordinarie plats läggs som reserver i kursen – och blir kontaktade så fort som möjligt om/när vi får avhopp, eller om klubben lägger ut en ny liknande kurs.
Varmt Välkomna!
Kontakt
Carina Andersson
Folkbildningsutvecklare Natur, Djur & Miljö
Växjö
carina.andersson@studieframjandet.se
070-608 11 70
Dela sida:
Dela: