Innehållet på den här webbsidan blir mer relevant om du väljer län.

Välj län nu
Visa inte igen

Du kan välja län när som helst för att få mer relevant information på webbplatsen.

Välj län nu

Meditativ målning med akrylfärg

Välkommen till en studiecirkel som fokuserar på närvaro och kreativitet. Här är processen viktigare än resultatet, och måleriet får bli en kravlös stund av ro och utforskande. Inga förkunskaper behövs – bara nyfikenhet.

Målfärger på ett fat
Anmäl dig här

Meditativ målning med akrylfärg

Välkommen till en studiecirkel som fokuserar på närvaro och kreativitet. Här är processen viktigare än resultatet, och måleriet får bli en kravlös stund av ro och utforskande. Inga förkunskaper behövs – bara nyfikenhet.

I denna studiecirkel arbetar vi med meditativ akrylmålning, en metod där färg, form och känsla får styra processen. Varje tillfälle har ett eget tema, såsom naturen, hemmet, identitet, energi, tillhörighet eller vänskap. Vi skapar i en lugn takt, gärna med meditativ musik efter gruppens önskemål. Du får prova olika tekniker och material, och cirkelledaren delar generöst med sig av sina erfarenheter från 20 års kreativt arbete.

Målet med cirkeln är processen och att hitta inre ro och harmoni och att minska stress. Låta kroppen glömma alla måsten en stund genom att bli ledd av ditt inre för att skapa något fint med dina händer och fantasi.

Stilen passar alla:

• Inga förkunskaper krävs - passsar både nybörjare och erfarna.

• Fokus på att vara här och nu.

• Syftet är att minska stress och öka inre ro – inte på resultat.

• Fantasi och känsla får styra processen.

Vad som ingår:

• Akrylfärg, penslar och målarpapper.

• Fikapaus.

• Handledning och inspiration i liten grupp (max 5 deltagare).

Lokal

Bergsgatan 13 i Gamleby finns lokal för Garpes Amatör Konstnärer, GAK. En ny konstnärsförening som startade i oktober 2025.

Pris:

500 kr (100 kr per tillfälle) inkl fika och material

Antal platser: 5

Om cirkelledaren

Cirkeln leds av en erfaren konstutövare med över 20 års målarpraktik. Hennes resa började 2006 i samband med utbrändhet – måleriet blev en väg tillbaka till hälsa och har sedan dess varit en daglig följeslagare. Hon har gått utbildningar, deltagit i utställningar i Sörmland och arbetat med kreativa aktiviteter för både barn och äldre inom vård och dagverksamhet.

Hennes eget konstnärliga uttryck inspireras av naturen och hon arbetar gärna med naturmaterial, texturer, sand, stenar och färgterapi i tankarna. I studiecirkeln delar hon med sig av tekniker och erfarenheter till både nybörjare och vana målare.

“Om du hör en röst inom dig att du inte kan måla, då målar du för allt i världen, och den där rösten kommer att tystna.”

– Vincent van Gogh

Kontakt

Jesaia Lowejko
Folkbildningsutvecklare Natur, Djur & Miljö
Kalmar
jesaia.lowejko@studieframjandet.se
070-840 19 14

Liknande kurser inom Målning i Kalmar län