BLOMSTER, FOTOKONST OCH MÅLERI – I ETT
Upplev en kreativ vårdag där blomsterkonst, fotografering och måleri möts i ett lugnt och inspirerande skapande.
BLOMSTER, FOTOKONST OCH MÅLERI – I ETT
Upplev en kreativ vårdag där blomsterkonst, fotografering och måleri möts i ett lugnt och inspirerande skapande.
Kursens syfte och mål är att ge deltagarna en dagsresa i färg och form: att skapa blomsterarrangemang som sedan fotograferas och målas av med akrylfärg på en pannå. Du får med dig din egen skapelse hem efter kursdagen. Du får tips och råd – och ett minne av en trevlig vårdag i gemenskapens anda.
Vi börjar kursen med en kopp kaffe och smörgås samt en presentation. Därefter pratar vi om hur vi skapar dagens arrangemang av blommor och växter i en lugn miljö. Varje deltagare har en egen plats med egna verktyg och kan välja sina egna blommor.
Kursledaren har erfarenhet och stor glädje i att dela sin kunskap inom ikebana. Ikebana är en japansk blomsterkonst där man arbetar efter en särskild filosofi och ett tydligt tema. Under kursen anpassar vi detta till ett nordiskt sammanhang.
Vid cirka kl. 13 äter vi lunch. Efter lunchen fotograferar vi våra arrangemang i en förberedd miljö med bakgrund och ljussättning.
Därefter målar vi en tavla av vårt eget arrangemang på en pannå med akrylfärger. Inga förkunskaper krävs. Fika serveras under eftermiddagen.
Vi avslutar dagen med en blomstermeditation med fat, blommor och vatten.
Vi arbetar både inne och ute i trädgården beroende på väder.
Platser: 5
Kostnad: 600 kronor
Plats: Bergis i Gamleby
Tid: 16 maj 2026, kl. 10–16
Kursledare: Kulla Kristina Fagerlund, tillsammans med Eva Lotta och Thomas
Vid frågor kontakta Kulla 0769275660
Swish vid anmälan till Thomas Widing 0702116519
Kontakt
Jesaia Lowejko
Folkbildningsutvecklare Natur, Djur & Miljö
Kalmar
jesaia.lowejko@studieframjandet.se
070-840 19 14
Dela sida:
Dela: