Guidad sommarresa till Bölets ängar, Karlsborg
Guidad sommarresa till Bölets ängar, Karlsborg
Följ med Botaniska Sällskapet i Jönköping på en resa i floran i Karlsborg
Innehåll
Bölets ängar är, trots namnet, numera till största delen betesmark.
Tack vare en berggrund av grönsten och ett småskaligt odlingslandskap med lång kontinuerlig hävd hyser området en ovanligt artrik flora. Här finns spenört, guckusko, brudsporre, nattviol, fältgentiana, skogsklocka, spåtistel, slåttergubbe och kattfot för att nämna några.
Vi räknar med att hinna med ytterligare något besöksobjekt under dagen.
Plats
Avresa med buss kl. 8.00 från parkeringen, Föreningsgatan 2, vid Erik Dahlbergsgymnasiet. Beräknad hemkomst kl. 18.00.
Anmälan och kontakt
Lennart Persson, e-post: lenper51@gmail.com, tel. 070 - 360 29 21, tar emot din obligatoriska anmälan senast 7 juni (men gärna tidigare).
Övrigt
Deltagarantalet är begränsat till ca 30 personer och medlemmar har företräde. Avgift tas ut för resan. Lunch, för de som vill, räknar vi med att äta på restaurang i Karlsborg. Ta med fika till förmiddags- och eftermiddagskaffet.
Vi återkommer med mer uppgifter till de som anmäler sig.
Välkommen till växternas underbara värld!
Kontakt
Anna Palmeby
Verksamhetsspecialist Demokrati & Hållbarhet
anna.palmeby@studieframjandet.se
0702-610525
Dela sida:
Dela: