Innehållet på den här webbsidan blir mer relevant om du väljer län.

Välj län nu
Visa inte igen

Du kan välja län när som helst för att få mer relevant information på webbplatsen.

Välj län nu

Specialsök hund, tävlingsinriktad fortsättning

Specialsök - En kurs för dig som har gått grundkurs i specialsök eller har motsvarande kunskaper

Hund som springer ute

Specialsök hund, tävlingsinriktad fortsättning

Specialsök - En kurs för dig som har gått grundkurs i specialsök eller har motsvarande kunskaper

Förkunskaper: En kurs för dig som har gått grundkurs i specialsök eller har motsvarande kunskaper, dvs kunna söka, hitta och markera etiketten röd kong.

Innehåll:Vi fortsätter utveckla hundens förmåga att söka, hitta och markera röd kong i olika typer av gömmor samt ge erfarenhet av sök i olika miljöer.

Vi arbetar vidare med att länka markeringen till sökarbetet. Belöningsutveckling. Motivation i sökarbetet. Systematik. Mm.

Mål: Efter avslutad kurs ha grundläggande kunskaper för att kunna fortsätta träna självständigt och därmed befästa kunskaper för att kunna gå prov i specialsök klass 1.

Krav: Hunden ska vara vaccinerad enligt SKK:s bestämmelser. Föraren ska vara medlem i SBK:s Halmstadavdelning.

Övrigt: Tillgång till bil är nödvändigt då vi kommer att vara på olika platser. Löptik får delta men det är viktigt att du meddelar om din hund löper innan kursstart.

Datum: 22/4, 3/5, 13/5, 20/5, 3/6, 17/6

Tid: 17:30-19.45 alla gånger utom den 3/5 då vi ses kl 10.00-12.15

Instruktör: Birte Hansson

Litteratur: Egen

Kursavgift: 1 800:- (samt medlemskap i SBK:s Halmstadavdelning om man inte är medlem. Betalas separat till förbundet. Se mer info under fliken medlem.)

Anmäl dig här: SBK Halmstad

I samarbete med Studiefrämjandet Syd

Kontakt

Maria Andrén
Folkbildningsutvecklare Kultur
Halmstad
maria.andren@studieframjandet.se
035-202 08 82

Liknande kurser inom Nosarbete i Hallands län