Du kan välja län när som helst för att få mer relevant information på webbplatsen.

Välj län nu

Föreläsning av Sebastian Kirppu

Sebastian Kirppu kommer med bilder och ord berätta för oss om den svenska skogens ekologiska situation efter 70 år av kalhyggesskogsbruk.

Svensk skog vid sjö

Föreläsning av Sebastian Kirppu

Sebastian Kirppu kommer med bilder och ord berätta för oss om den svenska skogens ekologiska situation efter 70 år av kalhyggesskogsbruk.

Föreläsaren

Sebastian Kirppu har jobbat med att inventera skogar i Sverige, framför allt i Svealand och Norrland, under de senaste 25 åren och då åt både skogsbolag och myndigheter. Under alla år har han också haft ett stort ideellt engagemang för skogens mångfald av arter så som lavar, svampar, mossor och fåglar. 

Sebastian har fått utmärkelser som; Sture Centerwalls pris av Kungliga vetenskapsakademien år 2018 och SLU Artdatabankens naturvårdspris år 2023, för sitt arbete med att rädda gammelskogen och dess biologiska mångfald.

Upplägg

Kvällen inleds med fika kl. 18:00. Föredrag och diskussion från kl. 18:30.

Det kommer att finnas möjlighet att köpa fika. 

Alla är välkomna!

Kontaktperson

Ulf Magnusson, uhmagnusson@gmail.com

Kontakt

Josephine Linder Stojsic
Folkbildningsutvecklare Natur & Kultur
Leksand
josephine.linder.stojsic@studieframjandet.se
076-677 72 35

Liknande kurser inom Djur & natur i Dalarnas län