Confessions of a swedish man - filmvisning
En film om maskulinitet, relationer och identitet. Filmen presenteras av någon från teamet bakom och efter visningen kan du ställa frågor om filmen och processen.
Confessions of a swedish man - filmvisning
En film om maskulinitet, relationer och identitet. Filmen presenteras av någon från teamet bakom och efter visningen kan du ställa frågor om filmen och processen.
🎬 Gratis filmvisning: Confessions of a Swedish Man
Studiefrämjandet Syd bjuder in till en kostnadsfri filmvisning av den aktuella dokumentären Confessions of a Swedish Man – en personlig och berörande film om manlighet, relationer och identitet i vår tid.
Filmen följer en svensk ensamstående pappa och självutnämnd feminist som reser till ett mansläger på Jylland för att förstå männens ilska och behov av egna rum. Hans sökande väcker större frågor om maskulinitet, sårbarhet och vad det innebär att vara man – och människa – idag.
Efter visningen hålls ett samtal och reflektion kring filmens teman, lett av Sabina Bico från Studiefrämjandet.
Praktisk information
- 📅 Datum: Måndag 10 november 2025
- 🕖 Tid: Kl. 19.00
- 📍 Plats: Centrumbiografen, Ronneby
- 🎟 Antal platser: 25 (först till kvarn)
- 💰 Kostnad: Gratis
Om filmen
Regi: Hampus Linder (The Feminist, 2018)
Filmen utforskar vad som händer när maskuliniteten utmanas och belyser de utmaningar många män möter idag – ensamhet, våld, krav på prestation och behovet av förändring.
👉 Anmäl dig redan idag – platserna är begränsade!
Dela sida:
Dela: