Att lyckas med valberedningens uppdrag
Att lyckas med valberedningens uppdrag
Studiefrämjandet bjuder in till utbildning för lokalavdelningar i Friluftsfrämjandet Region Väst.
Lär dig mer om valberedningens arbete. Utbildningen är för dig som är intresserad, nyinvald eller redan har uppdrag som valberedare i din lokalavdelning.
Du som är vald till ledamot i valberedningen har fått ett riktigt viktigt uppdrag, ett av de viktigaste i din lokalavdelning. Att arbeta i en valberedning är ett ansvarsfullt och spännande uppdrag som har en stor betydelse för styrelsens sammansättning och dess arbete framöver. Det i sin tur kan stärka och utveckla hela lokalavdelningens verksamhet. '
Vi lyfter fram vilka rättigheter och skyldigheter en valberedning har. Vilka riktlinjer finns och vilken information kan en valberedning begära att få tillgång till?
Häng med på en härlig träff med mycket erfarenhetsutbyte och många tips!
Utbildningsledare är Sussi Andréasson, Studiefrämjandet Väst som har stor erfarenhet inom ideellt förenings- och styrelsearbete i samverkan med Anna Haglund, Friluftsfrämjandet Region Väst.
Klicka på länken för anmälan:
Anmäl dig senast 29 oktober
Teamslänk skickas till anmälda deltagare 30 oktober
Utbildningen vänder sig till lokalavdelningar i Region Väst
Aktiviteten genomförs och sker i samverkan med Studiefrämjandet Väst och Västra Götalandsregionen
Välkommen med din anmälan!
Dela sida:
Dela: