Modulär patcher och komposition med Doug Lynner
Modulär patcher och komposition med Doug Lynner
Hur ser egentligen modulärsynt-communityt ut i San Francisco, en av de viktigaste platserna i den elektroniska musikens historia? Under detta webinar möter vi Doug Lynner, musiker, kompositör och pedagog med över fem decenniers erfarenhet av elektronisk musik och modulärsyntar.
Doug har en unik bakgrund. Han studerade komposition för bland andra Morton Subotnick och började arbeta med elektroniska instrument redan på 1970-talet. Genom åren har han spelat på klassiska system som EMS VCS3, Buchla 200 och det allra första kommersiella Serge-systemet.
Samtalet kommer att röra sig mellan dåtid och nutid. Vi utforskar arvet efter pionjärer som Don Buchla, Morton Subotnick och Serge Tcherepnin, men också hur dagens modulärscen i Bay Area ser ut och utvecklas.
En central del av föreläsning blir Dougs tankar kring komposition för modulärsyntar. Hur går man från utforskande och improvisation till färdig musik? Hur balanserar man struktur, intuition och slump? Och vilka metoder har han själv utvecklat efter ett liv inom elektroniskt musikskapande?
Ett inspirerande samtal för alla som är intresserade av modulärsyntar, elektronisk musikhistoria och kreativa arbetssätt inom musikproduktion.
Dela sida:
Dela: