Du kan välja län när som helst för att få mer relevant information på webbplatsen.

Välj län nu

Rallylydnadskurs nybörjarklass del 2 med inslag av fortsättningsskyltar - Roslagens Brukshundklubb

Välkomna till Rallylydnadskurs med inslag av fortsättningsskyltar!

Rallylydnad Karin Månsson RBK

Rallylydnadskurs nybörjarklass del 2 med inslag av fortsättningsskyltar - Roslagens Brukshundklubb

Välkomna till Rallylydnadskurs med inslag av fortsättningsskyltar!

Vi kommer lägga fokus på skyltträning, uthållighet, kontakt, glädje och motivation vilket vi tränar in genom olika varianter av banor.

  • Den här kursen passar även de ekipage som har blivit uppflyttade till fortsättningsklassen, där hunden ska kunna jobba lös i banan.
  • Ni behöver kunna alla moment i nybörjarklassen.
  • Vi kommer finslipa på momenten och utmana er med kluriga kombinationer och även lägga till olika svårigheter men bla störningar.

Även om ni har startat att tävla I nybörjarklass eller har gått kurs tidigare i nybörjarklass så är denna kurs nyttig då vi kommer att titta på detaljer och finslipa

Vi kommer att träffas följande tillfällen:

  •     3/9 kl. 18.00-20.00
  •   10/9 kl. 18.00-20.00
  •   17/9 kl. 18.00-20.00
  •   1/10 kl. 18.00-20.00
  •   6/10 kl. 18.00-20.00
  • 15/10 kl. 18.00-20.00

Instruktör: Karin Månsson Hjälpinstruktör: Cia Karlsson

Besöksadress Roslagens Brukshundklubb:

  • Roslagens Brukshundklubb
  • Höstgatan 2
  • 761 21 Norrtälje

För allmänna frågor: kontakt@roslagensbk.se

Frågor gällande våra kurser skickas till: kurser@roslagensbk.se

Läs mer och hitta hit: https://www.roslagensbk.se/

Facebook: https://www.facebook.com/RoslagensBrukshundsklubb?fref=ts

Instagram: https://instagram.com/roslagens_brukshundklubb?igshid=YmMyMTA2M2Y=

För att gå kurs hos Roslagens Brukshundklubb behöver du vara medlem i klubben.

Läs mer om medlemskapet här:  https://www.roslagensbk.se/medlem/

För att delta i en kurs krävs att hunden har giltig vaccination mot valpsjuka, HCC och parvovirus under hela kurstiden.

  • Vaccinationsintyg skall visas upp vid kursstart.
  • Hunden ska kunna ID-kontrolleras, detta för att förhindra insmugglade hundar som kan sprida sjukdomar och annat.
  • Vaccinationer Deltagande utländska hundar ska vara införda till Sverige i enlighet med Statens Jordbruks verks gällande införselbestämmelser för hund.

Deltagande hundar samt andra hundar som har tillåtelse att vistas på området ska vara vaccinerade mot valpsjuka enligt följande:

  • Hund under ett (1) års ålder: vid lägst tio (10) veckors ålder.
  • Hund över ett (1) års ålder: Hund ska vara vaccinerad vid lägst tio (10) månaders ålder och inte vara utförd för mer än fyra (4) år sedan.
  • Förstagångsvaccination ska vara gjord minst fjorton (14) dagar före prov-, tävlings-, beskrivnings och/eller utställningsdagen.

Kontroll av att gällande införsel- och vaccinationsbestämmelser följts kan förekomma. Vidare rekommenderar SKK att deltagande hundar dessutom är vaccinerade mot parvovirusinfektion och parainfluensa (kennel hosta).

Kontakt

Marika Larsson
Folkbildningsutvecklare
Norrtälje
marika.larsson@studieframjandet.se
08-555 352 27

Liknande kurser inom Lydnad i Stockholms län