Valpkurs
Valpkurs
Välkommen till vår valpkurs – en kurs där vi lägger grunden för en trygg, samarbetsvillig och välfungerande hund i vardagen.
Kursens innehåll samt mål/syfte:
Vi fokuserar på att bygga en god relation mellan dig och din valp och på att ge dig verktyg och strategier för att skapa en trygg och samarbetsglad hund. Genom lek, belöningar och tydlig kommunikation lär vi valpen att det lönar sig att samarbeta med sin förare.
På kursen arbetar vi bland annat med:
- Olika typer av belöningar och lek
- Att lära valpen växla mellan aktivitet och passivitet
- Följsamhetsövningar och kontaktträning
- Att samarbeta med föraren i närheten av andra hundar och olika störningar
- Inkallning
- Hantering
- Sitt och ligg
- Kroppskontroll och kroppsmedvetenhet
Vi varvar teori med praktiska övningar, så att du får både kunskap och konkreta verktyg att använda tillsammans med din valp i vardagen.
Målet är att du efter kursen ska ha fått en bra grund och en större förståelse för hur du kan fortsätta utveckla relationen, samarbetet och vardagslydnaden tillsammans med din hund.
Instruktör
Catrin Englund, SBK Lärare
Krav för deltagande/förkunskaper:
Kursen är för valpar mellan 12 veckor och 7 månader, valpen ska vara vaccinerad. Inga förkunskaper krävs.
Din hund måste vara vaccinerad mot valpsjuka och Parvovirus, vi rekommenderar även mot kennelhosta.
OBS! För att gå kurs hos Nynäshamns Brukshundklubb behöver du vara medlem i klubben.
Läs mer på klubbens hemsida https://brukshundklubben.se/nynashamns-brukshundklubb/
Välkommen!
Sökord
Valpkurs hundägande vardagslydnad
#hundkursht26 #valpkurs #nynäshamnsbrukshundklubb #NyBK
Dela sida:
Dela: