Du kan välja län när som helst för att få mer relevant information på webbplatsen.

Välj län nu

Trixkurs - Märsta Sigtuna Brukshundklubb

Precis som inom assistanshundsträning byggs avancerade färdigheter upp steg för steg. Det som börjar som ett enkelt trick kan i slutänden bli en viktig färdighet som gör stor skillnad i vardagen.

hund  sitter i gräset bredvid sin matte

Trixkurs - Märsta Sigtuna Brukshundklubb

Precis som inom assistanshundsträning byggs avancerade färdigheter upp steg för steg. Det som börjar som ett enkelt trick kan i slutänden bli en viktig färdighet som gör stor skillnad i vardagen.

Innehåll

Genom positiv träning utvecklar vi hundens kroppskontroll, balans, koordination, koncentration och självförtroende samtidigt som samarbetet mellan hund och förare stärks.Under kursen arbetar vi med gemensamma grundtrick som utvecklar hundens kroppsmedvetenhet, samtidigt som varje ekipage får möjlighet att träna egna trick utifrån sina intressen och mål – kanske rulla ut en yogamatta, trycka på en knapp, hämta föremål eller träna inför freestyle och HTM.Precis som inom assistanshundsträning byggs avancerade färdigheter upp steg för steg. Det som börjar som ett enkelt trick kan i slutänden bli en viktig färdighet som gör stor skillnad i vardagen.Kursen passar både nybörjare och dig som vill utveckla din trickträning tillsammans med din hund.

Mål

Mellan kurstillfällena tränar deltagarna vidare hemma utifrån en individuell träningsplan.Kursens innehåll anpassas efter deltagarnas och hundarnas utveckling. Vissa moment återkommer under flera träffar för att hundarna ska få möjlighet att befästa sina färdigheter i sin egen takt.

Om instruktören

Jag heter Lena Lagerkvist och är utbildad allmänlydnadsinstruktör, hoopersinstruktör, trixinstruktör och assistanshundsinstruktör.Idag delar jag vardagen med tre storpudlar, som jag tränar inom bland annat freestyle och Heelwork to Music (HTM). Jag har nyligen börjat tävla i grenarna, men för mig är själva träningen det allra roligaste. Att tillsammans med hunden lösa problem, utvecklas och se glädjen i samarbetet är det som driver mig.I mitt arbete som assistanshundsinstruktör gäller det ofta att tänka utanför boxen. Assistanshundar ska kunna utföra många olika specialuppgifter, och varje färdig handling byggs upp av flera små moment – precis som trickträning. En hund som exempelvis ska kunna larma när föraren faller behöver först lära sig att springa till larmknappen, trycka på den, vänta på uppkopplingssignalen och därefter återvända till sin förare. Varje del tränas in steg för steg innan de sätts samman till en fungerande helhet.För många assistanshundar är dessa “trick” så mycket mer än bara trick. De kan ge ökad självständighet, trygghet och livskvalitet i vardagen. I vissa situationer kan en väl inlärd arbetsuppgift vara helt avgörande för att föraren snabbt ska kunna få hjälp, och därmed få den hjälp som behövs i tid.Just därför brinner jag för trickträning. Den utvecklar inte bara hundens kroppskontroll, koordination och självförtroende, utan ger också hund och förare fantastiska verktyg för kommunikation, problemlösning och samarbete – oavsett om målet är en rolig vardag, hundsport eller avancerade arbetsuppgifter."

Medlemskap

För att gå kurs på Märsta-Sigtuna BK måste man vara medlem, för mer information om medlemskap - klicka här

Sökord

allmänlydnad trix msbk märstasigtunabk

#msbk #kurserht26 # märstasigtunabrukshundsklubb  #hundar #trixkurs

Kontakt

Anna Edbom
Folkbildningsutvecklare Natur, Djur & Miljö
Nacka
anna.edbom@studieframjandet.se

Liknande kurser inom Lydnad i Stockholms län